Domací udírnu zvládne bez problémů postavit každý kutil. Stačí k tomu trocha zručnosti

Fotografie: Freepik

Uzené maso z domácí udírny prostě nemá chybu. Chuťově je naprosto vynikající a navíc je to jeden z přírodních způsobů, jak zakonzervovat maso. Pokud vyuzené maso schováte na chladném, suchém místě, můžete si na něm pochutnat klidně až za rok. Láká vás představa, že byste také měli svojí vlastní udírnu na maso? Co není, může být.

V jednoduchosti je krása

Vyrobit si udírnu podle našeho návodu není tak složité, jak se na první pohled zdá. Udírna pracuje na jednoduchém principu. Zapálíte oheň a kouř pak prochází dlouhou trubkou. Ideální teplota uzení je mezi 30 a 52 °C.

Jak postavit domácí udírnu krok za krokem

Vykopejte drážku, ohniště bude umístěno dole, aby kouř mohl stoupat nahoru. Spojte otvory potrubím tak dostane kouř přesně tam, kde má být.

Na dno díry dejte cement, ten bude sloužit jako podlaha.

Postavte ohniště, použijte cihly a cement.

Ohniště opatřete železnými dvířky.

Vyložte cihlami prostor pro vlastní udírnu a zapalte oheň, abyste si ověřili, že funguje správně.

Z palet z tvrdého dřeva vyrobte tělo udírny.  Ideálním druhem dřeva je hrušeň, třešeň, meruňka nebo jabloň. Vyřezejte otvor pro hák a dráty, na kterých bude zavěšené maso.

Takto by měl vypadat výsledek vašeho snažení. Udírna je hotová. Na závěr dokončete okolí udírny. Zarovnejte terén hlínou a použijte dřevěné prkna jako schůdky.

Pokud jste alespoň trochu zruční a máte na své zahradě dostatek prostoru, neměla by být stavba této udírny pro vás problém. S chutí do toho a půl je hotovo! Odměnou vám bude skvělé domácí uzené maso, na kterém si určitě pochutnáte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]