Dopřejte pivoňkám na podzim správnou péči. Příští sezonu se vám odvděčí krásnými květy

Fotografie: Pixabay

Pivoňky mají nádherné květy a jsou překrásným symbolem jara. Pro bohaté kvetení i v následujícím roce však vyžadují správnou péči včetně podzimního sestřihu. Jak to udělat správně a na co si dát pozor, aby byly pivoňky krásné a bohatě kvetoucí i v nové sezóně? S pomocí tohoto článku odhalíte základní klíčové principy a poznatky, s jejichž pomocí se proměníte na zkušeného zahradníka, kterému pivoňky kvetou pod rukama.

Kdy prořezávat pivoňky?

  • Na jaře po odkvětu
  • Na podzim před zimováním

Připravte se na to, že na pivoňky se s nůžkami vypravíte hned několikrát. V první fázi je důležitý prořez po odkvětu. To znamená v jarních měsících. Druhá chvíle pro sestřih pivoněk nastává ve chvíli před zimováním. Tento prořez je důležitý z toho důvodu, aby rostliny zbytečně neztrácely energii v rámci nadzemních částí a raději vyvíjely podzemní kořenový systém.

Dalším důležitým důvodem, proč na stříhání na podzim nezapomenout, je ochrana před nejrůznějšími nemocemi. V chladných podzimních měsících se totiž šíří plísně a podobné, které napadají právě listy, odkud se následně mohou rozšířit do celé rostliny.

Fotografie: Pixabay

Termín správného podzimního sestřihu je dobré správně načasovat. Rozhodně to neuspěchejte a nestříhejte pivoňky již v srpnu, kdy je stále teplo a listy mohou bez problémů fungovat.

Vhodná chvíle totiž nastává v okamžiku, kdy se začne ochlazovat. Že něco není v pořádku, a přichází čas na sestřih, poznáte podle toho, že rostlina listy svěsí a začnou usychat. A právě tehdy přichází čas, kdy jí s odstraněním listů pomůžete.

Jak správně ostříhat pivoňky na podzim

Pro úspěšnou a na květy bohatou další sezónu je důležitá také technika a způsob provedení ořezu. Stonky nesmí být úplně oříznuty a mělo by zůstat zhruba dva až tři listy těsně nad zemí. Z těchto pupenů totiž v nové sezóně mohou vyrašit další listy.

Při provádění řezu samozřejmě respektujte, jestli máte pivoňku ve formě keře nebo tvarovanou spíše jako strom. V takovém případě se snažte pokračovat ve vybraném tvaru.

Co všechno bude potřeba udělat?

Pokud čtete tento článek ve chvíli, kdy přemýšlíte nad pořízením pivoněk, je potřeba vědět, že péče o ně není úplně bez práce. V porovnání s jinými okrasnými keři, o kterých vlastně ani nevíte, protože nevyžadují žádnou speciální péči, jsou pivoňky tak trochu speciální. Nejde tak jenom o samotný proces řezu, ale rovnou o několik dílčích kroků.

V první řadě budete potřebovat vhodné zahradnické nůžky. Dále čas a prostor pro odstranění ostříhaných kousků. Vrchní část se vyplatí také ošetřit či zakrýt chvojím pro lepší izolaci před mrazy. Pokud tohle všechno zvládnete, odmění se vám následující jaro pivoňky skutečně nádhernými květy, které za všechnu tuhle práci a námahu jistě stojí.