Šikovné zazimování rostlin je klíčem ke krásným jarním květům. Je třeba zajistit pokrývku i umístění

Fotografie: Thomas Quine / Creative Commons / Attribution 2.0

S postupujícím podzimem se blíží čas zazimovat zahradu a připravit záhony i trvanlivé rostliny na nadcházející chladné období. Zjistěte, jak si s touto prací poradit co nejlépe.

Ideální životní podmínky jednotlivých druhů rostlin se liší, a tak neexistuje přesný návod, kdy začít s jejich přípravou na zimu. Ty náchylnější byste neměli nechat zmrznout, zatímco odolnější si dokážou poradit i s nižšími teplotami. Pokud jim však na podzim dopřejete tu nejlepší péči, budou pro ně mrazivé dny snesitelnější a na jaře se rychle nastartuje jejich růst i další vývoj.

Připravte rostliny na zimu

Podzimní počasí je velmi nevyzpytatelné. Zatímco jeden den si vychutnáváte příjemnou procházku nebo posezení na terase, další den mohou teploty spadnout téměř k nule. Zvládat tyto výkyvy je pro některé druhy rostlin opravdu náročné, a proto je potřeba je před tímto stresem ochránit. To platí zejména v případě rododendronů, cesmíny, růží, magnolií nebo hortenzií.

Pozornost si však zaslouží také květiny pěstované v květináči. Nezapomeňte je proto včas přesunout na bezpečnější a teplejší místo, kde budou moci v klidu přečkat až do jara. Jakmile se teploty venku opět ustálí v přijatelné výši, můžete je z úkrytu vytáhnout a ozdobit jimi své parapety, balkony, terasy i další prostranství.

Kdy začít se zazimováním

Dříve už byly v listopadu veškeré zazimovací práce hotové. Dnes jsou však zimy mírnější, a tak je možné s touto činností počkat do doby, kdy se objeví několikadenní mrazíky. V některých oblastech tak lze nechat rostliny nepřikryté až do konce listopadu, popřípadě začátku prosince. Přesto byste tuto činnost neměli zbytečně odkládat.

Povinnost řezání maliníků nesmí být v září opomenuta. Pomůže tak budoucím úrodám

mulčovací směs na záhony
Fotografie: Pixabay

Čím rostliny zakrýt

K výběru máte širokou škálu různých materiálů. Lze použít umělé plastové fólie nebo sáhnout po ekologičtějším řešení a půdu okolo rostlin pokrýt vhodnou mulčovací směsí. Skvěle se pro tento účel hodí sláma a juta. Jednoduše některou ze směsí nasypte na záhon nebo v okolí rostlin a nechte působit. Těmito materiály rostliny účinně ochráníte, a ještě ozdobíte jejich okolí.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]