Dovolená strávená v této horské chaloupce vás přenese do minulosti

Rekonstruování starých historických hospodářských budov je v současné době velmi populární. Dovolená v nich potom může být sen. Zajímavá rekonstrukce se odehrála také v malé osadě Tufi d’Agna v horské oblasti Corgnilio v Itálii. Budova, která bývala určena pro pastýře a ovce, se po rekonstrukci změnila v chatu pro trávení letní dovolené.

Uprostřed panenské přírody

Vzhledem ke skutečnosti, že se stavba nachází v místě poměrně vzdáleném od civilizace, její celoroční využití by bylo problematické, proto se architekti již od začátku rekonstrukce zaměřili na to, přeměnit stavbu v objekt určený především pro letní období, kdy by tak představoval možnost, jak strávit dovolenou bez moderních technologií a stresu, v srdci krásné přírody. Okolní krajina byla také důvodem, proč se architekti rozhodli při rekonstrukci zachránit co nejvíce z původního stavu a stylu budovy. Části budovy, které byly ve špatném stavu, bylo ale nutné nahradit částmi novými, především dřevěnými.

Zajímavě řešený interiér

Budova je členěna na dvě patra. Z každé strany vstupních dveří se nachází malé okénko, které je z horní strany, stejně jako dveře, zdobené rovnoměrně naskládanými kameny tak, jak to bylo v této oblasti v minulosti typické. V přízemí je umístěna jídelní část s kuchyní, odkud se po schodech vyjde do místnosti, ve které se nacházejí dvě manželské postele a také úložné prostory.

Jedinečnou a nevšední atmosféru interiéru dává jeho ​​obložení z kamene. Na jedné straně domu se nachází velké dvojité zasklení, které umožnilo průnik velkého množství přirozeného světla do prostoru obou pater domu, a tím i úsporu energie. Únik tepla minimalizuje i speciálně řešená střecha.

Ekologičnost je samozřejmostí

Za venkovní terasou je malá místnost, kde se nacházejí technické nezbytnosti. Budova je zcela nezávislá na energetických zdrojích. Energii vyrábí fotovoltaický systém, který se nachází na střeše. Tato elektřina se používá nejen na osvětlení a ohřev vody, ale také na elektrické vytápění, které je navíc doplněno krbovými kamny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]