Dřez není odpadkový koš. Většina lidí do něj vyhazuje věci, které v něm za žádných okolností nesmí končit a vedou k ucpání odpadu

Fotografie: Depositphotos

Jestliže se nechcete potýkat s ucpaným a zapáchajícím odpadem, zvažte, které věci do něj vyhazujete. Jen tak se vyhnete zásahu instalatéra.

Zapáchající, ucpaný odpad je noční můrou řady z vás. Někdo se ho obává zbytečně, jiný zase naprosto oprávněně. I přes to, že se můžete dočíst o nutnosti jeho pravidelného čištění a důrazném varování o nevhazování vybraných věcí, „ukázněných“ je jen několik procent populace. Zbytek splachuje do odpadu téměř vše, čeho se zbavuje i vyhozením do odpadkového koše. Zjistěte, čím vším svému odpadu bezostyšně ubližujete a proč byste se toho měli nadobro vyvarovat.

Vlasy a chlupy

Jednou z nečastějších příčin ucpaného potrubí, popřípadě sifonu, jsou lidské vlasy a zvířecí chlupy. Ty se zachytávají v potrubí a tvoří jakousi síť, v níž se postupně zasekávají další splachované odpadky, čímž tvoří takový špunt. Abyste tento špunt uvolnili, musíte se často uchýlit k použití chemických čističů, popřípadě rozebrat část trubek.

Fotografie: Unsplash

Olej a mastné zbytky

Druhou nejčastější příčinou neodtékajícího dřezu je olej a mastnota. Pravděpodobně víte, že byste použitý olej měli slévat do nádoby a odevzdávat ji do sběrného místa. Ovšem kolik z vás to skutečně dělá? Tím, že nalijete olej do potrubí, si škodíte. Potrubí se totiž obaluje tukem, který může utvořit i velmi pevnou a neprostupnou hmotu. Odstranění takové zátky je často možné pouze prošťouchnutím.

Mouka

Z potrubí se špatně čistí i obyčejná mouka. Ta, ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, v kombinaci s malým množstvím vody utvoří velmi lepivou hmotu, která vám sifon ucpe raz dva.

Rýže a těstoviny

S tím, jak přijdou rýže a těstoviny do styku s vodou, začnou zvětšovat svůj objem. Pokud se zaseknou v útrobách vašeho dřezu, mohou nabobtnat do takových rozměrů, že ho ucpou, popřípadě pomohou vytvořit špunt.

Fotografie: Freepik

Vaječné skořápky

Skořápky sice svůj objem zvětšit nedokážou, ani nejsou natolik lepivé, aby vytvořily tukovou zátku, avšak trochu nebezpečné jsou. Kvůli svým ostrým hranám se často zachytávají za usazené zbytky, vlasy apod. a pomáhají vytvořit překážku pro proud odtékající vody.

Léky

Méně častými, ovšem stále poměrně rozšířenými jsou spláchnuté léky. Ty sice neškodí jako fyzická bariéra průtoku vody, avšak dokážou kontaminovat zdroj pitné vody. Látky v nich obsažené se uvolní do vody a jejich odstranění je obtížné a náročné.

Cigarety

Mezi příčiny neodtékajícího dřezu, vany či toalety se řadí i cigarety. Jejich filtry jsou totiž vyrobeny z látky, která se pří absorpci vody rozpíná a v trubkách může tvořit jakýsi špunt.

Štítky z potravin

Z ovoce a zeleniny, které zakoupíte v obchodě, doma často sundáváte nalepovací štítky. Jestliže jste si mysleli, že je můžete bez obav vyhodit do dřezu, není tomu tak. Tyto štítky jsou lepivé, a mohou se tak snadno stát příčinou telefonátu instalatérovi. Spíše než do dřezu je příště jednoduše vyhoďte do koše.

Zdroj: RD

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]