Důležitá péče o hortenzie: Řez a správná zálivka pro obzvláště bujné a dlouhé kvetení

Fotografie: Depositphotos

Hortenzie je oblíbeným okrasným keřem na našich zahradách. Pokud se jí daří, jsou její velké barevné květy ozdobou každého záhonu.

Aby nás hortenzie těšila záplavou bohatých květů, musíme jí zajistit dobré podmínky k růstu. Kvetení podporujeme hnojením a správným řezem. Důležitý je také výběr a příprava vhodného stanoviště, kam chceme rostlinu umístit. Pokud jí věnujeme alespoň minimální péči, bohatě se nám odmění.

Vhodné stanoviště

Místo pro hortenzii, by mělo být spíše v polostínu s dostatkem světla. Snese i plné slunce, ale nebude tak bohatě kvést. Tyto rostliny mají rády kyprou a kyselou půdu. Stanoviště tedy před výsadbou velmi dobře zryjeme a přidáme k běžné hlíně i rašelinu, abychom zvedli kyselost půdy. Má ráda zálivku, ale špatně snáší přemokření, proto zaléváme s rozvahou podle potřeby. Více vody jí pak dodáváme v období květu.

Důležité je hnojení

Pro bohatost květů je nezbytné dodávat hortenziím vhodnou výživu. S hnojením začínáme už brzy z jara a vyhýbáme se hnojivům s obsahem vápníku, který nesnášejí. Později v dubnu můžeme přidávat kravský hnůj, kompost nebo rašelinu. Kvetení podporují hnojiva s obsahem dusíku, mohou být tekutá i granulovaná. Jakmile hortenzie vykvete, přerušíme hnojení a začneme s ním opět až po odkvětu během léta. Poslední hnojení provádíme koncem září.

Řez hortenzií

Hortenzií existuje více druhů a každá vyžaduje trochu jiný typ řezu. Vždy se tedy ujistěte jaký druh hortenzie máte, aby byl řez proveden správně. U nás velmi rozšířená hortenzie velkolistá (Hydrangea Macrophylla) se řeže ihned po odkvětu. Větve stříháme nad třetím nebo čtvrtým očkem. Větve, které už mají vrcholový květní pupen, nestříháme.

Fotografie: Freepik

Pokud promeškáme tuto dobu na důsledný zástřih, pak jej provádíme zase až následující sezónu po odkvětu. Jarní řez je vždy pouze zdravotní, kdy prořezáváme jen staré a odumřelé větve. Hlubokým podzimním nebo jarním řezem byste se mohli připravit o záplavu květů, protože v tu dobu už má na ně hortenzie nasazeno.

Naopak u hortenzie latnaté provádíme řez na podzim a ten může být klidně razantní. Můžeme ponechat jen krátké pahýly, protože tento druh hortenzie stihne do jara dorůst a v létě krásně vykvete. Tento typ řezu hortenzii latnaté velmi svědčí a podporujete tak bohaté kvetení v letní sezóně. Na správný střih hortenzie se můžete podívat níže ve videu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]