Domy postavené v první polovině dvacátého století mají jakési kouzlo, které nové moderní domy současnosti bohužel často postrádají. I to je jedním z důvodů, proč si jich mnoho lidí, které tyto staré nemovitosti vlastní, tak cení a nedokáží si představit, že by je měli například prodat.
Naopak často se snaží tyto domy citlivým způsobem zrekonstruovat tak, aby rekonstrukce opravila to, na čem se v průběhu desetiletí podepsal zub času, a také aby dům případně lépe splňoval nároky dnešní moderní doby, ale zároveň, aby celková atmosféra domu zůstala nezměněna.
Elegantní exteriéry
Příkladem jednoho takového domu, který podobnou renovací prošel v nedávné době, je přízemní dům z roku 1940 v Austrálii. Jak můžete vidět na mnoha fotografiích, které zachycují jeho exteriéry i interiéry před i po rekonstrukci, výsledek se rozhodně povedl. Dům stále působí nádherným a příjemným dojmem starých časů, ale zároveň poskytuje svým majitelům velmi útulné a pohodlné bydlení.
Pro úplnost dodejme, že rekonstrukci nebo spíše v tomto případě transformaci domu vzal do svých rukou designer Jank Dalecki. Kromě změn, týkajících se domu jako takového, došlo k určitým drobným změnám také v jeho okolí, to vše přispělo k vytvoření nádherné moderní rezidence, která vás jistě zaujme.
Pokud jde o exteriér domu, nejvýraznější změnou, která je patrná na první pohled, je především pokrytí fasády domu světlým dřevem a také cihlami, které najdeme především na verandě. Zároveň došlo k výměně oken a obložení stropu přístřešku pro auto krásným dřevem. Kouzlo venkovnímu prostoru dodávají také rostliny a venkovní osvětlení.
Útulné i praktické interiéry
Pokud jde o interiéry domu, i v těch došlo k mnoha změnám, větší i menším, která daly vzniknout útulným, světlým a vzdušným místnostem. Jednou z větších změn bylo odstranění některých původních zdí, jejichž výsledkem pak je vytvoření velkého prostoru, který plní funkci kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.
Původní venkovská hnědá dřevěná kuchyně v rustikálním stylu se samostatnými spotřebiči byla nahrazena bílou moderní linkou s integrovanými spotřebiči v nerezu, což působí mnohem elegantněji. Kontrastem k bílé barvě, kterou najdeme i na stěnách a nábytku v obývacím pokoji, je tmavě hnědá původní dřevěná podlaha. Z jídelního prostoru se velkými francouzskými okny lze dostat ne venkovní terasu s posezením. Ta se sice v domě nacházela i dříve, ale z fotografií vidíte velký rozdíl.
Pokud jde o obývací pokoj, byla změněna jeho dispozice, velmi originálním způsobem byla využita jedna ze stěn, kde byly vytvořeny police na originální uskladnění knih a dalších předmětů a zároveň se zde nachází televize, kterou můžete sledovat z pohodlné šedé rohové sedací soupravy. Především elegantními doplňky byla pozvednuta úroveň původních ložnic, v případě koupelny byly nutné mnohem větší zásahy. Výsledkem je moderní koupelna s dominancí bílé a šedé barvy.
Fotografie: Janik Dalecki