Manželé vybrali pro stavbu svého domu netradiční materiál. Výsledkem je dokonalé bydlení

Těžko uvěřit, že stačí použitý lodní kontejner k tomu, aby se povedlo vytvořit takovou rezidenci. Kilian Chastel z Bretaně vždy snil o svém vlastním domě.  Stále však nemohl najít materiál, ze kterého by byl schopen dům postavit, na zedničinu si totiž netroufal a nechat si postavit dům od stavební firmy nechtěl. Jako zázrakem se mu v této době naskytla příležitost získat 6 použitých lodních kontejnerů. Bylo rozhodnuto!

Dům bude z kontejnerů

Kilian se rozhodl ve svých 30 letech vybudovat svůj vysněný dům z lodních kontejnerů, které získal od dopravní společnosti. Vzhledem k tomu, že dva kontejnery byly silně poničeny, rozhodl se z nich udělat patro, ze tří základní přízemí a z jednoho garáž pro auto. Okamžitě se pustil do plánování a náčrtků, plán si však musel nechat ještě schválit architektem. Pracoval na domě vždy po práci, o víkendech a svátcích, celých 18 měsíců den co den piloval svůj projekt a ladil detaily.

Jak odizolovat zdi u kovových kontejnerů?

Největším problémem byla izolace. Vzhledem k tomu, že jsou kontejnery z kovu, bylo nutné vyřešit tepelnou izolaci, ale také možnou kondenzaci. Na základě tepelné studie proto Kilian přistoupil na řešení odizolování domu zvnějšku, jen tak se dalo zabránit zapařování a kondenzaci v zimním období.

Pro získání tepla naopak navrhl několik velkých oken orientovaných na jih nebo jihozápad, tím vnesl do pokojů dostatek denního světla, ale také zajistil přísun tepla. Tím snížil náklady spojené s vytápěním.

Industriální vzhled ve spojení se starožitnostmi

Po dostavbě mohla přijít na řadu Kilianova manželka Camille s řešením interiéru. Vzhledem k charakteru celé rezidence se rozhodla pro industriální styl, který umně propojila se starožitnými kousky nábytku. Starožitnosti nebo použité věci sehnali manželé Chastelovi v bazarech, obchodech s použitým nábytkem nebo na základě inzerátů.

Camille pomocí jednotlivých designových nebo dřevěných prvků, kovových detailů a dalších doplňků vytvořila neskutečné místo pro bydlení, které jim leckdo závidí.

Ekologické bydlení s minimálními náklady

Kilian se rozhodl na základě své zkušenosti ze stavby svého domovu stavět tyto kontejnerové domy také pro ostatní. Jedná se totiž o ekologické bydlení, které využívá použitých materiálů ke stavbě něčeho nového. Navíc lze postavit pasivní dům s minimálními náklady na provoz, tím se stává tento typ bydlení dostupný pro mladé páry nebo seniory.

Současně lze postavit dům rychle a bez zbytečných odkladů, protože dostupnost kontejnerů je velká a nabídka se pohybuje od 45 do 75 tisíc Kč za kontejner dle opotřebení a typu.

Fotografie: Fred Piau, Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]