Zbavte se krtků na zahradě humánní cestou. Stačí vysadit rostliny, které jim nevoní a už o nich nikdy neuslyšíte

Fotografie: Depositphotos

Boj s krtkem zná mnoho zahradníků. Může být zdlouhavý a vyčerpávající. Existují však přírodní metody, které výskyt krtka na zahradě výrazně omezí.

Kdo by neznal krtčí hromádku, nejlépe v zeleninovém záhonu. Přestože je krtek v mnoha ohledech prospěšný, protože svou činností kypří půdu, pokud se přemnoží, je to pro zahradu opravdová pohroma. Nejenže ničí pečlivě udržovaný trávník, ale poškozuje také kořenový systém vašich plodin a rostlin. Při jeho likvidaci můžete přistoupit k drastickým metodám, ale pro přírodu i pro nás je určitě lepší dostat ho ze zahrady šetrně – a ještě ji přitom zkrášlit.

Vysaďte aromatické rostliny

Vysaďte chytře rostliny, které krtek nesnáší, a uvidíte, že se vašemu záhonu zdaleka vyhne. Z rostlin můžete vytvořit bariéru podél celého zahradního plotu. Pokud je to pro vás příliš velký projekt, osaďte alespoň okraje záhonů. Nejenže krtka odradíte, ale získáte i oku lahodící užitkový záhon, který hned tak někdo mít nebude.

Jednou z aromatických rostlin, které krtek opravdu nemá rád, je oblíbený afrikán – aksamitník. Vybrat se dá z mnoha druhů, různých velikostí, tvarů květů a oranžových odstínů. Určitě najdete ten, jenž se vám bude do vaší zahrady nejlépe hodit. Vysaďte ho po okrajích záhonů. Afrikány odpuzují i jiné škůdce a slimáky. Měli bychom jich mít tedy na zahradě dostatek.

Skočec a bazalka

Skočec obecný je nádherná velká letnička. Je to bujný keř s velmi působivým červeným květenstvím. Lze ho pěstovat jako solitéru, ale ve skupině může zakrýt nevzhledný plot či zídku. Vysázený podél plotu pak účinně zabraňuje krtkovi ve vstupu na zahradu, protože ten vůni skočce opravdu nesnáší. Jen pozor na podzim, tobolky se semínky jsou jedovaté, a tak je třeba hlídat děti, aby je nezkoušely ochutnávat.

Fotografie: Freepik

A teď něco, co odežene krtka a poslouží nám i v kuchyni. Oblíbená bazalka, bez které se boloňské špagety neobejdou, je pro krtka nepříjemnou překážkou. Vysaďte ji opět podél záhonů a můžete ji i kombinovat z již zmíněným afrikánem. Záhon obohatíme o užitkovou rostlinu a krtek se přestěhuje o dům dál.

Jak víme, česnek je velmi aromatická bylina. Někteří lidé používají rozdrcený česnek k vyhnání krtka. Smíchají ho s vodou a prolévají pak krtčí nory. To je ale trošku pracné řešení a navíc ne vždy vstup do krtčí nory najdete. Proto je lepší vysadit česnek rovnou mezi rostliny. Navíc u jahod a rybízů česnekové aroma odpuzuje roztoče, protože aroma česneku je nepříjemné i mnoha jiným hmyzím škůdcům.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]