Horké dny jsou velmi náročné. Především tehdy, když si odpočinek ve stínu u vody prostě nemůžete dovolit. Uvnitř domu nebo bytu je však situace často drastická.
Aby doma nebylo nesnesitelně, otevíráme dveře a okna v naději, že proudění vzduchu podmínky trochu vylepší. Je to ale opravdu dobrý nápad? Jak se totiž ukazuje, zdánlivě logický postup vede k výsledkům zcela opačným, než chceme. I při odchodu do práce necháváme obvykle alespoň trochu pootevřené okno. Děláme to v naději, že se pak vrátíme do stínu a chládku, ve kterém si v klidu odpočineme od venkovního vedra.
Záměr a realita
Praxe ovšem ukazuje, že tento návyk vede mnohem častěji jen k dusnu uvnitř, které vám žádnou úlevu nepřinese. Otevírání okna během veder způsobuje proudění mas žhavého vzduchu do nitra domu. Dlouhé větrání je tedy zbytečné a kontraproduktivní. Máme to sice zavedené a naučené, je však třeba tento návyk co nejrychleji změnit.
Jak tedy ve vedru větrat
Rozhodně není řešením hermetické uzavření oken, dveří nebo každé škvíry či praskliny. Nedostatek či absence řádného větrání je druhý extrém, který ke zdravotním přínosům také nepovede. Je proto na místě zaměřit se na způsob, a hlavně potřebnou dobu větrání. Okna tedy otevírejte brzy ráno, než se venkovní teplota začne blížit tropům. Druhé kolo pak proveďte ve večerních hodinách, ideální čas je až po setmění. Tato pravidla vám zajistí čerstvý vzduch a efektivní proudění.
Optimální teplota
Toto je často zanedbávaný prvek celého vzduchového hospodaření domácnosti. Pravda, v létě je těžké prochladnout, pokud nepustíte naplno klimatizaci. Pamatujte však, že ji není radno pouštět na opravdu nízké teploty. Jejím účelem je v první řadě redukovat teplotu asi o 5 stupňů Celsia oproti té venkovní. Nenastavujte ji na méně než 20 stupňů, protože vám poté hrozí teplotní šok. Teplota venku a uvnitř bude pro organismus příliš rozdílná. Okna také zakryjte žaluziemi, udržujte vlhkost vzduchu a vyhněte se dlouhodobému vaření. Zapnutý sporák a trouba chlad nepřinesou.
Zdroj: Porady Interia