Vyrobte si zajímavou dekoraci, která zároveň dokonale odpudí jakýkoliv hmyz

Komáři, mravenci, mouchy, švábi, pavouci či vosy, ať už máme na mysli jakýkoli hmyz, mají s výjimkou včel jedno společné, lidé je nemají rádi a snaží se kontakt s nimi minimalizovat na co nejnižší úroveň. Většinou si k tomu pomáháme nejrůznějšími repelenty, speciálními ochrannými náramky, doma poté používáme rozmanité spreje, které mají nepříjemný hmyz odradit či rovnou zahubit.

Vzhledem k tomu, že bylo dokázáno, že mnohé z látek, které tyto spreje a repelenty obsahují, neškodí jen hmyzu, ale také lidem, je mnohem lepší zvolit některý z přírodních způsobů, kterým váš domov před nevítanými hosty ochráníte.

Proč nepoužívat chemické insekticidy?

Nejrůznější studie, které se zabývaly insekticidními chemikáliemi, potvrdily, že tyto chemikálie obsahují poměrně velké množství toxických látek, které mohou mít vliv na zdraví lidí. Závažné nemoci a zdravotní problémy, jako je rakovina, snížená imunita či nejrůznější hormonální poruchy, byly jen některými z uvedených. Kromě toho tyto insekticidy negativně působí také na životní prostředí, kde znamenají zvýšené riziko pro flóru i faunu. Na druhou stranu ale samozřejmě chápeme, že chcete hmyz od sebe i vašeho domova držet co nejdále. Nejen proto, že většina hmyzu je poměrně nehezká, ale také proto, že způsobují nepříjemné bodnutí či kousnutí.

Někteří lidé mohou být navíc na hmyz alergičtí, a tak setkání s ním pro ně může být zdraví nebezpečné. V neposlední řadě je hmyz také přenašečem nejrůznějších nemocí. Proto vám dnes přinášíme jednoduchý návod na výrobu přírodního domácího insekticidu, který je zdravotně zcela nezávadný, ale velmi účinný a navíc může posloužit i jako originální dekorace.

Co budete potřebovat?

Na výrobu tohoto odpuzovače hmyzu si připravte čtyři sklenice, můžete využít například skleničky od marmelády, nebo si za tímto účelem můžete zakoupit sklenice nové, cedrový éterický olej, levandulový éterický olej, citronový esenciální olej a thieves esenciální olej.

Jedná se o speciální olej, který za své jméno vděčí čtyřem zlodějům, kteří ve Francii údajně okrádali oběti morové nákazy a chránili se před možnou nákazou aromatickými látkami z hřebíčku, rozmarýnu, eukalyptu a skořice. Dále budete potřebovat dva bio citrony, osm větviček rozmarýnu, vodu a čtyři plovoucí čajové svíčky.

Vlastní příprava krok za krokem

Nejprve do každé skleněné nádoby vložte dvě větvičky rozmarýnu a následně naplňte každou sklenici ze tří čtvrtin vodou. Dalším krokem je nakapání deseti kapek každého z uvedených éterických a esenciálních olejů do každé sklenice. Poté do sklenic přidejte několik plátků bio citronu a doplňte sklenici vodou tak, aby byla téměř plná.

Posledním krokem je vložení čajové svíčky. Zajímavá dekorace a zároveň ochrana před hmyzem je hotová. Sklenice umístěte v interiéru či i na vaši zahradu, zapalte svíčky, které pomáhají lepšímu rozptýlení aromatických látek ve vzduchu, a uvidíte, že hmyz se vám bude z daleka vyhýbat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]