Grilování na uhlí je jednou z nejoblíbenějších zvyků nejen Řeků, ale také lidé z ostatních zemí si rádi pochutnají na grilovaném masu nebo zelenině.
Kromě toho, že jsou pochoutky z grilu velmi chutné, vyvstává problém, jak gril správně vyčistit, aby se mohl znovu a znovu použít. Existuje také menší nebezpečí, které málokdo před začátkem grilování zvažuje.
Při čištění grilu nejsou vhodné drátěné kartáče
Pokud je kartáč, kterým gril čistíte, poškozený, rezavý nebo se odlepí jeho kovové štětiny, stačí pouze jedna, aby způsobila vážné zdravotní problémy. Tyto kovové štětiny se totiž drží na grilu a z něj se lepí na maso. Poté se dostanou do žaludku, kde mohou způsobit potíže se zažíváním. Podle některých lékařů mohou prorazit střevo.
Dokonce byla nahlášena událost, kdy se kovový kousek kartáče na gril dostal do jater člověka a způsobil jejich onemocnění. V ostatních případech je nutné provést chirurgický zákrok k odstranění kovových štětinek, které pacientovi mohou probodnout střevo nebo uvíznout v jícnu.
Gril můžete vyčistit pomocí sody nebo oleje
Jestliže se chystáte na čištění grilu, připravte si oleje nebo jedlou sodu. Nestačí ale mřížku přetřít obyčejným olejem, ale prodávají se speciální oleje, které nezpůsobí vznícení. Na čištění grilu nikdy nepoužívejte houbičky na nádobí nebo drátěnky. Jako prostředek na mytí grilu používejte jen takové, které jsou k tomu určené.
Pokud ale chemické prostředky používat nechcete, pomůže jedlá soda. Tu smíchejte s mýdlovou vodou tak, aby vznikla pasta, která půjde snadno nanést na gril. Nechte ji alespoň 30 minut působit a poté odstraňte kartáčem. Mřížku můžete také namočit do vody, do které jedlou sodu nasypejte. Omývejte pouze mýdlovou nebo čistou vodou. Gril čistěte během sezony alespoň 3, záleží na tom, jak často ho budete využívat.
Zdroj: Tasteofhome