Když stěni hrají barvami podle Feng Shui: Vybrané odstíny podpoří zamýšlenou atmosféru

Fotografie: Depositphotos

Feng Shui, starobylá čínská filozofie, se zaměřuje na harmonizaci energie nebo „chi“ v určitém prostoru, jako je domov nebo kancelář. Zjistěte, které barvy dát do místností podle jejich účelu.

V základu se Feng Shui snaží vytvořit pozitivní tok energie, který přináší prosperitu, klid a štěstí. Jedním z klíčových aspektů Feng Shui je použití barvy. Barva může významně ovlivnit energii prostoru a ve Feng Shui má každý odstín unikátní symboliku a energii. Podívejte se na principy jednotlivých barev podle Feng Shui a jak je můžete využít, abyste doma vytvořili harmonický a vyvážený životní prostor.

Pět prvků a odpovídající barvy

Podle Feng Shui je vesmír tvořen pěti prvky: Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda. Každý z těchto prvků je spojen s určitými barvami, které pomáhají v prostoru podporovat žádoucí energii. Nicméně pamatujte, že Feng Shui není rigidní systém. Zvažte také své osobní preference a svou emoční reakci na barvu. Pokud s vámi určitá barva jednoduše nerezonuje, je nepravděpodobné, že by do vašeho domova vnesla pozitivní efekt.

Dřevo: Zelená a hnědá

Energie dřeva znamená růst, vitalitu a hojnost. Zelená je barva přírody a přináší klidnou a relaxační energii do celého prostoru. Je tak nejvhodnější barvou, která by neměla chybět v ložnici a obývacím pokoji. Hnědá, zemská barva, znamená stabilitu a může být použita v prostorách, kde potřebujete cítit více jistoty a stability, a je tak ideální volbou pro domácí kancelář.

Oheň: Červená, oranžová, fialová, růžová, sytě žlutá

Oheň je prvkem silné energie, vášně a emocí. Červená je nejsilnější barva ve Feng Shui a symbolizuje štěstí a prosperitu. Je to skvělá barva pro jídelny a kuchyně, kde může stimulovat konverzaci a chuť k jídlu. Oranžová barva vzbuzuje pocit pohodlí a podporuje sociální interakci. Je ideální pro obývací pokoje a všude tam, kde se rodina a přátelé společně schází. Fialovou by se mělo šetřit, protože je to barva s vysokou vibrací. Růžová reprezentuje lásku a čisté pocity, a je tak vhodná pro ložnice. Sytě žlutá barva navozuje pocit tepla a stability, což je ideální pro obývací a jídelní prostory.

oranžová jídelna
Fotografie: Freepik

Země: Světle žlutá, písková, světle hnědá

Barvy Země představují výživu a stabilitu a také symbolizují pevný základ. Světle žlutá může stimulovat zdraví, trpělivost a moudrost, což je vhodné pro studovny nebo meditační místnosti. Pískové nebo zemské tóny a světle hnědá jsou univerzálními barvami a můžete je použít téměř v jakémkoli prostoru, kterému dodají pevné zakořenění a stabilní energii.

Kov: Bílá, šedá

Energie Kovu je o řádu, pořádku, pravidlech, efektivitě a čistotě. Bílá podporuje čistotu a jednoduchost, což je dokonalé pro koupelny nebo prostory, ve kterých uvítáte čistý a svěží pocit. Šedá barva je poměrně neutrální a vytváří uklidňující prostředí. Měla by však být použita s mírou. Energii Kovu také podpoříte všemi kovovými doplňky, které mohou být ze zlata, stříbra, ale i jiných materiálů.

Voda: Modrá a černá

Prvek Vody je spojen s hojností, relaxací a klidem. Modrá, připomínající nebe a moře, navozuje pocit klidu a míru. Je tak perfektní barvou pro ložnice, ale i koupelny. Černá, ačkoli je ve Feng Shui používána velmi šetrně, může přinést sílu a sofistikovanost, pokud je použita vhodně, například v malých akcentech a detailech.

Kromě pěti prvků pracuje Feng Shui také s energetickou mapou domu. Při rozmisťování barev do svého domova zvažte jeho celkovou rovnováhu. Příliš mnoho jedné barvy nebo prvku může vytvořit nerovnováhu, stejně jako příliš málo. Například přebytek prvku Ohně by mohl vést k nepokoji a úzkosti, zatímco nadbytek prvku Vody by mohl vytvořit letargii nebo pocit uvíznutí. Nejlepší je začít pracovat s barvami v detailech, jako jsou polštáře, koberce, závěsy nebo obrazy na zeď. Postupně tak můžete přidávat nebo naopak ubírat barvy v prostoru podle toho, jak se cítíte.

Zdroj: Truelife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]