Pokud máte doma nebo na chalupě vhodné prostory (garáž, sklep, kůlna), můžete si v nich jednoduše vypěstovat některé druhy hub. Nejvhodnějšími houbami pro domácí pěstování jsou žampiony a hlíva ústřičná. Tento proces je fascinující a dokážou to i ti, kteří nemají žádné zkušenosti se zemědělstvím nebo zahradničením.
Směs zakoupíte v hobbymarketu, s vrstvením si lehce poradíte
Substrát pro pěstování hub s naočkovanou sadbou můžete zakoupit ve specializovaném obchodě. Dostanete k němu i obsáhlý návod, takže není třeba se obávat. Na 1 kg mycelia (podhoubí) se použije asi 10 kg substrátu. Nejprve se doporučuje jej dezinfikovat tepelným zpracováním: přelít vroucí vodou nebo zahřát v troubě. Polyetylenové pytle (každý po 5, 10 kg), ve kterých se budou houby pěstovat, musí být ošetřeny 2% roztokem bělidla. Pořadí plnění pytle je následující:
- první vrstvou je 5 cm substrátu
- druhou vrstvou je 0,5 cm mycelia
Tímto způsobem naplníme celý pytel, přičemž poslední vrstvou by měl být substrát. Poté pytel zavážeme a vytvoříme po 10 až 15 cm střídavě otvory o průměru 10-15 mm.
První fáze růstu trvá přibližně dva týdny
Po naplnění pytle přeneseme do připravené místnosti na 10-14 dní. Teplota v místnosti by měla být alespoň 20 ° C, avšak ne vyšší než 28 ° C. V zimě je třeba použít topná tělesa.
Místnost musí být větrána několikrát denně, nesmí se do ní ale dostat hmyz. První vlákna mladých hlív budou viditelná 5. den inkubace. Na konci tohoto období získá substrát jednotnou světle šedou barvu a ve vzduchu se objeví charakteristická vůně hub.
Plodování a sklizeň: snížení teploty, světlo a vlhkost
Po skončení inkubační doby je třeba změnit podmínky:
- teplota je snížena na 13-15 °C,
- houby potřebují 8 hodin světla denně, k čemuž mohou být použity zářivky,
- je třeba zvýšit vlhkost vzduchu až na 95 %: doporučuje se pravidelně stříkat stěny a podlahu místnosti vodou z rozprašovače,
- místnost je větrána nejméně třikrát denně.
Pokud jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, první vlna plodů hlívy ústřičné vyroste za několik dní a bude trvat 2–3 týdny. Poté následuje spící období, které trvá až 2 týdny. V tuto chvíli je důležité nezastavovat pravidelné větrání místnosti a udržovat stejnou úroveň vlhkosti. Celkově může přijít 4–6 plodících vln, ale až 80 % z celkové sklizně proběhne v prvních dvou. Je lepší hlívu neřezat, ale opatrně (a dostatečně často) ulamovat.