Správné hnojení trávníku pomůže nejen k jeho růstu, ale také k minimalizaci ztrát způsobených nepříznivými podmínkami v zimě.
Pomalu, ale jistě končí zima a začíná se oteplovat. Hodně zahrádkářů si nyní klade otázku, jak se správně postarat o trávník. Existuje několik nezbytných ošetření, které vám umožní trávník zregenerovat a vyčistit po náročných zimních podmínkách. Před hnojením je třeba trávník uklidit a provést základní ošetření, aby byl připraven na příjem živin.
Zima je opravdu nebezpečná
Možná tomu nebudete věřit, ale i trávník potřebuje péči po zimě, nejen stromy a keře. Sníh a nízké teploty trávník oslabují, poškozují jeho kořenový systém a snižují jeho odolnost vůči škůdcům a patogenům. Nejčastějším onemocněním je tzv. plíseň sněžná, která se projevuje jako bílý povlak viditelný na celé ploše trávníku. A nejenže nevypadá hezky, ale trávník po nějaké době začne odumírat.
Kdy trávník přihnojit
Po vyčerpávajících zimních měsících trávník vyžaduje výživu, aby rostl správně, zdravě a měl pěknou zelenou barvu. Důležité je nehnojit dříve než dva týdny po vápnění. Přísun živin je dobré naplánovat na druhou polovinu března nebo přelom března a dubna. Nejlepší bude, když si vyberete zatažené dny, kdy tráva nebude vystavena přímému slunečnímu záření. Také by tyto dny měly být suché a půda mírně vlhká.
Jak hnojit trávu po zimě
Hnojivo je nutné rozprostřít rovnoměrně po celé ploše trávníku. Tam, kde je to nejvíce potřeba, to poznáte podle žluté barvy trávy. Přebytek je také škodlivý. Na přehnojeném trávníku se objeví suchá „vypálená“ místa. Ztenčující se trávník se také stává náchylnější k nemocem. Jakmile trávníku dáte hnojivo, měl by být hojně zaléván. Také je dobré spolehnout se na předpověď počasí.
Čím trávník hnojit
Na jaře je třeba volit hnojiva s vysokým obsahem dusíku, díky nimž tráva roste rychle a bujně. Je základní složkou, která trávník po zimě regeneruje a přímo ovlivňuje jeho barvu. Pokud jste na podzim nepoužili hnojivo, které obsahuje draslík, musíte ho použít nyní. Minerální hnojiva pro trávníky, která se nacházejí v zahradnictvích, jsou k dispozici v práškové, granulované a tekuté formě. Zahradníci by vám doporučili první dvě možnosti.
Zdroj: Porady Interia