
Pekařské droždí používaly už naše babičky a prababičky k podpoře zdravých rostlin, bohaté úrody a pěkných květů. Připravte si z něj skvělé hnojivo.
Kvasnicové hnojivo je ekologické, levné a snadno se připravuje. Vyzkoušejte ho tedy i vy. A můžete je použít v okrasné i užitkové zahradě. A stejně tak na pokojové rostliny.
Co droždí rostlinám poskytuje
Droždí obsahuje jednak vitamíny skupiny B, a dále cenné stopové prvky, zejména hořčík, draslík a fosfor, které rostliny při svém vývoji využívají. Takže hnojivo připravené z kvasnic je jak pro zeleninu, tak i pro ovoce a květiny vynikající výživou, píše web FarmerValley.
Jak připravit hnojivo z droždí a cukru?
Pekařské droždí je lepší čerstvé, ale ani sušené nevadí. Postup: 200 gramů čerstvého droždí rozmíchejte v litru vlažné vody a přidejte jednu lžíci cukru. Nechte fermentovat na teplém místě nejméně jednu hodinu, ale můžete i déle. Poté roztok nařeďte vodou v poměru 1:10, což znamená, že na jeden litr nálevu použijete deset litrů vody. Použijete-li droždí sušené, rozpusťte rovnou jeden sáček v deseti litrech vlažné vody a přidejte dvě lžíce cukru. Nechte pracovat asi půl dne. Poměr konečného ředění je 1 : 5. Pak použijte jako zálivku, a to rovnou na půdu, nikoliv na rostliny.
S úspěšným pěstováním rajčat pomůže vhodný soused. Měsíček lékařský podpoří i růst a odežene škůdce
Kdy hnojivo z droždí používat
Začněte hned na jaře a hnojení ukončete koncem léta. Jinak byste před zimou podpořili příliš bujný růst, což není žádoucí. Rostlinstvo se musí připravit na vegetační klid. Ovšem během vegetační doby je můžete zálivkou z droždí obohatit každý měsíc. Jsou tu však i rostliny, pro něž kvasnicové hnojivo vhodné není – jsou to především ty, kterým vyhovuje suchá a neúrodná půda. Z toho vyplývá, že jsou to hlavně kaktusy a sukulenty. A nepoužívejte je ani na brambory a cibuli, radí web ZielonaInteria.
Droždí pomůže i proti plísni
Vytvořte si speciální roztok kvasnic a mléka jako profylaxi proti chorobám, jako je plíseň bramborová nebo plíseň šedá. Jak takovou preventivní kúru připravit? 100 g droždí rozpusťte v půl litru plnotučného mléka. A roztok nařeďte deseti litry vody. Když do přípravku přidáte ještě lžíci tekutého pracího mýdla (gelu), směs k rostlinám lépe přilne.
Rajčata a okurky zalévejte ráno, aby během dne stačily rostliny oschnout. Při zálivce na noc se vláha na listech a stoncích bude držet, což tvorbu plísní podporuje. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, že můžete na svých záhonech jako hnojivo použít i slepičince.
Zdroje: ZielonaInteria, FarmerValley
Napište komentář