Použité kuchyňské houbičky není třeba vyhazovat. Poslouží i na zahradě a v dílně

Fotografie: Depositphotos

Houbičky na nádobí se v domácnosti používají každodenně. Některé máte trvale ve dřezu, protože s nimi myjete nádobí. Jindy s nimi umyjete boty či okna.

Prostě houbička na nádobí, ať je jakéhokoliv provedení, je naším životním společníkem. Těžko uvěřit, že tento pomocník v sobě může skrývat miliony bakterií! Pak se ale nabízí otázka, je houbička v domácnosti prospěšná, nebo spíš škodlivá? Asi by bylo nejlepší používat tento mycí a čisticí produkt pouze jednorázově a po použití vyhodit. To ale asi nikdo nedělá, zejména z finančních důvodů, přestože houba na nádobí je považována za nejšpinavější předmět v domácnosti.

Houbičky jsou plné patogenů

Údajně je její bakteriální stav horší, než má prkénko na toaletě. A přitom má, i když ne přímý, kontakt s jídlem. Proto byste měli houbičky měnit alespoň jednou týdně, ale raději častěji, doporučuje web Zinoti. Na houbičkách lze totiž detekovat patogeny E. coli, Salmonelu, spory plísní a další nežádoucí mikroorganismy. Trošku pomůže, když hospodyňka použitou houbičku denně vymyje octem, tak se alespoň část choroboplodných zárodků zahubí. A houba by měla být po použití suchá, ve vlhku se mikroorganismům mimořádně daří.

Jak si houbičku na nádobí vybrat

Většina houbiček je syntetická, i když některé jsou odvozeny z rostlinné celulózy, píše web CNet. Existují také přírodní mycí houby, ale ty jsou dražší a používají se spíš v koupelně. Houbičky z celulózy se vyrábějí z recyklovaných rostlinných vláken. Zdrojem je dřevní buničina a bavlna. Jsou poměrně levné a velmi savé. Houbičky na teflon vypadají na první pohled jako drátěnka, ale je vám asi jasné, že pokud by taková houba byla abrasivní, teflonová vrstva by se záhy poškodila.

Nalijte to do ucpaného odtoku a máte po problému. Tato surovina ze spíže doslova sežere hnijící zbytky

Tyto houby jsou vhodné na všechno, ale zejména na nepřilnavé nádobí i keramiku. Rovněž se kvůli bakteriím mohou po použití vymáchat v octu a 1–2krát týdně je můžete strčit do myčky s nádobím. Zajímavým produktem jsou také melaminové nano houbičky. Při jejich použití nepotřebujete žádné čisticí prostředky, a přitom dokáží vyčistit jak celou kuchyň a koupelnu, tak třeba i kůži. Před použitím se musí mírně navlhčit, za sucha by houbička byla křehká a zničila by se. Hodí se do domácnosti, kanceláře i do auta.

Houbiček mějte zásobu, abyste je mohli často měnit
Fotografie: Pixabay

Houbičky, které z kuchyně vyřadíte, nemusíte ještě vyhazovat. Pořádně je vyperte, odstřihněte jim roh, abyste je od těch kuchyňských odlišili, a používejte je třeba v dílně, na zahradě apod. Můžete jimi umýt kolo, kočárek zvenku nebo třeba zahradní vybavení. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak účinně vyčistit sprchový kout. Možná že právě nano houbička vám bude dobrým pomocníkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*