Kamarádka mi ukázala, jak zachraňuje odumírající rostliny pomocí starých hřebíků

Fotografie: Ahmed Saad / Creative Commons / Attribution 3.0

Většina kutilů má v ponku odložených pár starých hřebíků na „kdyby náhodou“. Co možná nečekali, je, že se jim budou hodit při zahradničení.

Rostliny, interiérové, exteriérové i ty na zahrádce, potřebují železo pro výrobu bílkovin a rovněž pro proces fotosyntézy. Jeho nedostatek pro ně tak představuje opravdový problém. Nálev z rezavých hřebíků jim ho ale hravě doplní.

Co stojí za nedostatkem železa

Mladé listy vašich rostlin žloutnou? I zbývající listoví se obarvuje do žluta? Pak jste právě poznali, jaké důsledky má pro rostliny nedostatek železa. Kromě něj pro své celkové prospívání potřebují i další minerály, jako jsou vodík, sodík, síra, draslík nebo fosfor či vápník. Jak jsme psali na BydlímeÚtulně, vápník lze dodávat do půdy bez chemických hnojiv, ale ani s ním se to nesmí přehánět.

Právě nadbytek vápníku podle portálu PrimaReceptář nejčastěji stojí za tím, že rostlina není schopná přijímat odpovídající množství železa. Byť ho může mít kolem sebe v půdě dostatek. Abychom vápníku nekřivdili, na vině může být i nadměrná vlhkost, nízká teplota půdy nebo chladné počasí obecně. Ať už je ale příčina jakákoliv, řešení je nasnadě – železo je potřeba doplnit.

Účinné hnojivo ocení rostliny na zahradě i v pokoji. Potřebné živiny zajistí banány a vejce

Základem jsou rezavé hřebíky

A domácím, ekologickým, a hlavně levným způsobem, jak železo rostlinám dodat ve větší míře, je hnojivo ze starých hřebíků. I když to tak trochu připomíná vaření „sekyrkové polévky“, nenechte se zmást. Podle webu EleganzaPlus máte přitom rovnou dvě možnosti, jak jejich potenciál zhodnotit.

  • Píchněte je přímo do půdy – nebo do květináče, podle toho, které rostliny potřebují pomoc. Menší množství železa se tak uvolní při každém zalití. Aby hnojení bylo efektivní, nešetřete jimi a k jedné rostlině jich dejte rovnou 5 až 10.
  • Hnojivo v lahvi – do plastové lahve s vodou ponořte několik hřebíků a nechte uležet. Už po pár dnech voda v lahvi zhnědne, což znamená, že vstřebala oxid železa. Takto připravený „roztok“ nalijte potřebným rostlinám.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*