Základní způsob přesazení orchidejí. Díky správné péči vám budou kvést jako divé po celý rok

Fotografie: Getty Imates

Ve volné přírodě orchideje rostou ve větších stromů, kde jsou ve vysoké výšce a mají dostatek slunečního světla i ideální teplotu. Pokud máte orchidej doma, musíte sledovat, jestli ji nelezou kořeny ven z květináče – proto se prodávají hlavně v průhledných obalech, aby bylo možné rostlinu přesadit hned, jak to bude možné.

Pro orchideje najdete speciální směsi pro přesazování

Zahradní centra nabízejí různé směsi pro přesazování orchidejí. Orchidejová kůra poskytuje rychlou drenáž. Je to vlastně směs mleté kůry. Kořeny orchidejí navíc potřebují hodně vzduchu. Pomáhá ukotvit rostliny v květináčích, aby mohly růst. Nejlepší směsí bude smíchání rašeliny s kůrou (použijte 2 díly kůry na jeden díl rašeliny. Pak budete připraveni rostlinu přesadit.

Jaký ale použít květináč? V zahradních centrech a květinářstvích najdete velké množství květináčů, které jsou určené speciálně pro orchideje. Jsou plné otvorů, aby mohly kořeny správně dýchat. Postačí plastová nádoba. Vybírejte květináče, který je o 2-5 cm větší v průměru než ten současný.

Kdy je správný čas orchideje přesadit?

Čas na přesazení orchidejí nastává po jejich rozkvětu, když se objeví nové kořeny, které už se do stávajícího květináče nevejdou, ale zároveň nevyrostly o více než 1,5 cm. Nejdříve ale orchidej zalijte, než ji začnete přesazovat. Poté postupujte podle následujících kroků.

Květináč, ve kterém máte orchidej, namočte do vody na několik hodin a poté orchidej opatrně vytáhněte. Uvolněte její kořeny a odstraňte růstové medium z kořenového balu.

Vsaďte rostlinu do květináče, který je jen o něco větší než původní. Kořeny orchideje zabalte rašelinou. Jestli orchidej pevně stojí na místě, přes vrchol uspořádejte vrstvu orchidejové směsi.

Fotografie: Freepik

Pro začátečníky je nejlepší odrůda Phalaenopsis, je nejodolnější z pěstovaných rodů u nás. Tyto orchideje mají rády teplotu kolem 20 stupňů, v noci by měla klesat jen velmi mírně.

Potřebují dostatek světla, ale přímé slunce by jim mohlo spálit listy, proto si dejte pozor, na jaký parapet orchideje postavíte. Nesnášejí průvan, takže rostlinu neumisťujte tam, kde by táhnul studený vzduch.

Fotografie: Freepik

Nejčastější chybou bývá přelévání, orchideje nesnesou trvale vlhkou zeminu. Rostlina může chřadnout nebo ji mohou napadnout houbové choroby. Nejpřirozenější vodou pro orchideje je voda dešťová.