Léto je vrcholem vegetačního období pro trávník, což znamená, že během této doby vyžaduje zvláštní pozornost. Kromě sekání trávníku musíte zajistit, aby dostal i správné množství vody. Musíte se také starat o úrodnost půdy a kontrolu plevelů. Pomocí několika jednoduchých strategií můžete mít krásný pažit celé léto!
Ale…stačí pár slunečných a horkých dnů, a pokud jej nezalijeme, je po parádě. Pokud má být zelený pažit pýchou naší zahrádky, musíme ho pravidelně zalévat a nedopustit, aby utrpěl šok ze sucha.
Jak poznat, kdy je čas na zalévání?
Poznáte to snadno, stačí vstoupit na zelenou plochu a ohlédnout se. Jestliže zůstanou za vámi viditelně slehlá místa, je to známka, že trávník nutně potřebuje vodu. Postrádá totiž vodu v listech, které nejsou schopny bez vláhy vytvořit dostatečný tlak, který by je vyrovnal.
Při zavlažování trávníku platí jedno pravidlo: zalévejte raději méně často, ale o to vydatněji. Zalijete-li málo, voda se z povrchu odpaří a trávník zůstane téměř bez zálivky. Zastíněný trávník nevyžaduje tak vydatnou zálivku, jako ten, který je vystaven přímému slunci.
Kdy je nejlepší čas pro zalévání?
Nejlépe je zalévat ráno, voda se tak stihne vsáknout do půdy dřív, než vyletí teplota nahoru. Zalévat večer je nejméně ideální, jelikož se tím podporuje vznik houbových chorob. Vhodná není na zalévání ani denní doba, protože hrozí popálení lístků a navíc trávník využije jen malé množství této vody. Nastanou-li však extrémní vedra, lze kropením během dne trávník ochlazovat, aby se nepřehřály kořeny.
Pokud je to možné, použijte k zavlažování trávníku dešťovou vodu. Zalévání trávníku může spotřebovat hodně vody. Dešťová voda je měkká, takže je ideální pro zalévání trávníku a dalších rostlin včetně stromů.
Sekání trávníku
Pravidelné sečení trávníku je jedním ze způsobů, jak jej udržet v dobrém stavu. Sekejte trávník dvakrát týdně, pokud ve vaší oblasti pršelo anebo jste dostatečně zavlažovali, a jednou týdně, pokud vaše oblast zažila sucho a zálivka nebyla hojná.
Udržujte trávník ve výšce asi 6,4 až 7,6 cm. To je ideální výška pro většinu druhů trávy. Změřte trávu pravítkem a zkontrolujte cca jeho výšku. Pokud však chcete, aby byl váš trávník trochu kratší nebo vyšší, je to v pořádku.
Při každém sečení nesekejte více než jednu třetinu celkového růstu. Je důležité vyhnout se sekání trávy příliš krátce, zejména za velmi horkého počasí. Během horkého počasí musí váš trávník vydat hodně energie do dorůstajících travních výhonků. Pokud je například trávník vysoký 15 cm, pak ořízněte maximálně 5,1 cm. I když váš trávník rychle roste, nesekejte více než jednu třetinu růstu. Sekejte raději častěji, například dvakrát týdně namísto jednou týdně.
Po sečení trávníku zkontrolujte konce trávy, abyste zjistili, zda je žací lišta tupá nebo ostrá. Pokud jsou konce trávy žluté nebo bílé, bude sekací lišta pravděpodobně tupá. Vezměte čepel do železářství a nechte ji nabrousit. Nožovou sekačku můžete naostřit sami, ale budete potřebovat speciální nástroje a mechanické znalosti sekaček na trávu.
Hnojení trávníku
Aplikujte hnojivo s pomalým uvolňováním, pokud je to žádoucí, každých 6 až 8 týdnů. Aplikace hnojiva je pro zdravý trávník volitelná, ale hnojivo může přispět k udržení zdraví trávníku. Vyberte si hnojivo s pomalým uvolňováním a postupujte podle pokynů výrobce, jak je aplikovat. Počkejte, až teplota půdy dosáhne 13 ° C a naneste první vrstvu hnojiva, a poté hnojivo aplikujte jednou za 6 až 8 týdnů přes léto a na podzim. Hledejte granulované hnojivo, kterým jednoduše posypete na trávník.
Provzdušňování trávníku
Vhodný okamžik pro vertikutaci (provzdušnění trávníku) nastává většinou počátkem dubna a poté v září. Je to to nejlepší, co můžeme pro trávník udělat. Odmění se nám svým krásným a zdravým vzhledem. Pokud se rozhodnete provzdušnit svůj trávník, nejlepší způsob, jak tak učinit, je nákup nebo pronájem mechanického jádrového provzdušňovače, případně si můžete najmout zahradnickou společnost, která se o to postará.
Obrázek: pixabay.com