Efektivní funkčnost radiátorů během topné sezóny ušetří rodinné peněžence. Klíčem je odvzdušnění

Fotografie: Depositphotos

V místnosti je zima, protože se nezahřejí ani samotné radiátory. A to přestože jste termostat nastavili na požadovanou teplotu. Klíčem k řešení je jejich pořádné odvzdušnění.

Když je radiátor během provozu hlučný, měli bychom zpozornět. Dá se to pochopit v momentě zapínání, pak už je to obvykle známka problému. Je to projev skutečnosti, že je uvnitř struktury zachycen vzduch, tedy vzduchové bubliny. V takových případech je potřeba topení odvzdušnit, aby mohlo skutečně plnit svou funkci. Efektivnější vytápění může ušetřit také mnoho peněz. Není to nijak náročné ani složité. Většina radiátorů už na tohle má příslušenství, takže je pouze potřeba najít správný ventil. Co pak?

Jen otočit klíčkem

Podle modelu či typu najdete ventilky po stranách a budou mít podobu matičky, případně jsou na přívodním potrubí, pak budou potřeba kleště. Matice na rohu vyžadují většinou malý plastový klíček, který jste dostali při montáži. Zkoušet matice povolit rukama je prakticky nemožné. Ani se o to nepokoušejte, protože vám hrozí drobné poranění, případně poškození ventilu. Stačí plastový klíček, který je součástí zařízení, takže ho někde doma nejspíš máte.

Ten jen nasadíte na matici a pomalu ji povolíte. Zasyčení oznámí unikající vzduch. Držte to tak dlouho, dokud nezačne z ventilu kapat voda, pak ho rychle utáhněte. Pokud odvzdušňujete pravidelně, je to skutečně potřeba jen trošku. V jiných situacích bude na místě šroubovák nebo kleště. Pozor, obalte matici kusem látky, aby se vám kleště nesmekly. Po povolení s ním dle AthensMagazine opět pomalu otočte, dokud nemíří k podlaze. Hodí se pod něj dát třeba misku na vodu.

regulace topení
Fotografie: Freepik

Vypínání topení na noc je častým lidovým přešlapem. Spotřeba energie se tak oproti očekávání zvýší

Náklady a optimalizace

Náklady na topení tvoří největší složku spotřeby domácnosti. Není proto divu, že se dnes každý snaží najít cestu, jak ušetřit. Už jsme se o několika takových na Bydlíme Útulně zmiňovali. Základním problémem je kolikrát příliš vysoká teplota v místnosti. Ideální je totiž nějakých 21–22 °C, což potvrzuje i LivingiPrima. Vyšší teplota vás nejen stojí peníze navíc, ale ani neprospívá vašemu zdraví.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]