Vypínání topení na noc je častým lidovým přešlapem. Spotřeba energie se tak oproti očekávání zvýší

Fotografie: Depositphotos

Příchod chladnějšího počasí znamená dříve nebo později nevyhnutelně počátek topné sezóny. Každý chceme mít doma teplo a současně neplatit moc za energie. Což se často tluče.

V dnešních poměrech navíc ceny neustále rostou, respektive potkávají je výkyvy a nejistota z budoucnosti. Teprve na konci listopadu se máme dovědět, jak vlastně budou náklady růst další rok. Někoho potká jen několik procent, někoho naopak násobky. V každé situaci ovšem existuje hned několik možností, jak domácí výdaje trochu redukovat. Není přitom potřeba nějak masivně investovat. Většinou jde totiž jen o odstranění neúsporných návyků v hospodaření.

Vypínání topení na noc

Z nákladů na vytápění vás může snadno rozbolet hlava. Hodně lidí pak považuje za zcela praktické i logické na noc jednoduše topení vypnout. Přece budou pod dekou, tak co, že? Jenže se ukazuje, že toto opatření působí přesně opačně. I web EkoNews potvrzuje, že delší provoz je pak mnohem nákladnější. Ranní ohřev z naprosté nuly na pokojovou teplotu je totiž pro topení větší záběr. Tím pádem stoupá i spotřeba energie, což se samozřejmě projeví na vašich účtech.

Nejekonomičtějším řešením celé situace je proto udržení stále teploty. Vypnutí kohoutku má smysl jen ve dvou případech. Prvním je vaše delší nepřítomnost doma, druhým větrání. Na noc ale teplotu nesnižujte, důvody jsme už uvedli. Pokud jde o větrání, to jsme na BydlímeÚtulně už také rozebírali. Správným postupem vyměníte vzduch, aniž byste přišli o teplo ve zdech nebo nábytku. I tak banální operaci lze totiž provést naprosto špatně.

Během zimy se dá šetřit za energie pomocí snadných opatření. Pozornost si zaslouží i záclony nebo okna

radiátor žebra detail
Fotografie: Pixabay

Ideální teploty?

Tady je problém v dlouhodobé pohodlnosti. V celé domácnosti je naprosto v pořádku teplota kolem 20 stupňů Celsia. Pro zdravý spánek by měla být tepota nižší, tedy 16–18 stupňů. Je zbytečné výrazně topit v místnostech, kam přes den prakticky nechodíte, jako jsou různé komory. O nočních režimech topení se zmínil i CHIP. Osobní pohodlí kolikrát vyřeší i prosté vlněné ponožky přes ty normální. Ačkoli lidé spílali politikům za radu vzít si svetr navíc, má to něco do sebe.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]