Vodní kámen v toaletě je nejen nevzhledný, ale také ho lze velmi těžko odstranit. A pokud se o toaletu pravidelně nestaráme, jsou nánosy vodního kamene opravdu obsáhlé.
O toaletě se běžně mezi lidmi nemluví, ale dokážete si představit bez toalety žít v určitém komfortu? My tedy ne! Záchod by měl být pravidelně udržován, měl by být čistý, aby se chránilo zdraví všech členů domácnosti. Pokud se toaleta pravidelně neudržuje, usazuje se uvnitř míse vodní kámen. Rádi bychom vám poradili, jak s tímto neestetickým nánosem bojovat.
Jaké jsou příčiny vzniku usazenin?
Takové usazeniny se objevují především uvnitř toaletní mísy. Jsou to nevzhledné zažloutlé ztvrdlé nánosy, které způsobí především vysoká tvrdost vody, na něž se zachycují veškeré bakterie, mezi které samozřejmě patří výkaly a moč. Tvrdá voda je způsobená velkým množstvím minerálních látek v ní rozpuštěných.
Jakmile se po spláchnutí voda začne odpařovat, vápenaté mikročástečky zůstávají zaschlé na míse a začne se tvořit vodní kámen. Takový vodní kámen naštěstí nebývá tak silný, jako například v konvici na čaj, protože voda v toaletě se neohřívá, a tudíž není tak aktivní. Proto toaleta potřebuje méně údržby. Na druhou stranu, pokud toaletu pravidelně nečistíte, začnou se nánosy vodního kamene stupňovat a vy je začnete čistit, až jsou na pohled velmi nevzhledné. Jakmile jsme v této neestetické fázi, jak lze záchod vyčistit?
Chemikálie, které mohou pomoci
Toaletní mísy jsou přizpůsobené pro chemikálie, ale pozor, mohou i praskat, proto nepoužívejte silně abrazivní čističe. Z vlastní zkušenosti doporučujeme používat gelové přípravky nebo mýdlové přípravky. Usazeniny lze odstranit více prostředky, které se dělí na čtyři skupiny.
Prvními jsou alkalické přípravky ve formě gelu, jako je například Bref. Takové přípravky dokonale čistí veškeré nečistoty a zároveň rozpouští vápenaté usazeniny, ale nemusí být tak silný, aby úplně odstranil usazeniny. Také jejich výhodou je neagresivní zápach a nepoškozují mísu.
Dalšími přípravky jsou ty chlorové. Takové prostředky dokonale slouží jako bělidla a dezinfekce, tudíž odstranění usazenin bude obtížnější. Další možností je přípravek s velmi kyselým pH, takové přípravky dokáží odstranit i tu nejzanešenější toaletu. Musíme ale upozornit, že právě takové přípravky budou pro zdraví člověka nebezpečné.
Pracujte s nimi v dokonale větrané místnosti a nepoužívejte je často, mohou totiž ničit záchodovou mísu. Pokud přípravek zředíte s vodou, snížíte tak její negativní vlivy. Práškový čistič obsahuje abrazivní částečky, které mohou účinně čistit toaletu, ale zároveň ji mohou poškodit. V poškozených částech se jednoduše usadí vápenaté částečky a mísa bude zničena.
Babské rady pro odstranění nečistot
Nemusíte si ničit zdraví či záchodovou mísu dráždivými čističi. Existují i jiné možnosti čištění s prostředky, které vám nezničí zdraví, které to jsou?
Lihový ocet
Ocet dokonale působí na vápenaté zaschlé skvrny – rozpouští je. Před použitím vypusťte z toalety veškerou vodu a nalijte do míse kolem okrajů jednu celou láhev octu. Nechte působit klidně celou noc a ráno opět naplňte nádrž a spláchněte. Usazeninám můžete pomoci kartáčem.
Soda
Soda působí alkalicky a její účinek v toaletní míse vás nadchne. Pomocí sody nejen očistíte usazeniny, ale rovnou i vybělíte mísu. Vyprázdněte mísu, aby v ní nebyla voda a nasypte do ní sodu, nyní pomocí kartáče mísu vydrhněte.
Chlorové bělidlo
Takové čističe nepoškozují toaletní mísu, a dokonce zajistí zářivě bílou toaletu. Avšak mějte na paměti, že dýchat chlorové čističe není pro zdraví nic přínosného. Práci s chlorem provádějte v respirátoru a rukavicích. Vylijte chlorové bělidlo do toalety a nechte jej působit přibližně třicet minut.
Prevence
Nejdříve byste měli změkčit vodu a to tak, že do nádrže na vodu vložíte změkčovače vody. Tyto produkty jsou k dostání ve formě tablet. A co je na těchto prostředcích výhodné? Dokáží zároveň dezinfikovat toaletní mísu. Doporučujeme toaletu čistit každý týden z některých výše zmíněných produktů, jako preventivní opatření proti usazeninám.