Snadný způsob na dokonalé vyčištění trouby bez chemie

Housewife Scrubbing Oven Clean

Trouba je místo, které může při úklidu představovat nepříjemný problém. Při pečení absorbuje nejen pachy, ale ulpívají v ní mastnota a mnohdy i připečené kousky jídel. Umýt troubu není tedy zrovna příjemná záležitost. Pokud nechcete trávit dvě hodiny jejím čištěním, zkuste náš návod.

Vyčistit troubu můžete chemickými přípravky, ale většinou čištění není stejně úplně dokonalé, navíc tyto přípravky stojí docela hodně peněz. Také hrozí riziko vdechování chemikálií, které mohou poškodit sliznici, způsobit závrať, nevolnost a bolest hlavy i alergickou reakci na pokožce. Zkuste to levně, snadno a bez chemie.

Potřebovat budete pouze nejčastěji používané běžné domácí pomocníky, jako je jedlá soda, vinný ocet, láhev s rozprašovačem, vodu, gumové rukavice, hadříky, špachtli na škrábání nečistot a velký igelitový pytel – může být pytel na odpadky.

Jak na to?

Vytáhněte z trouby všechny plechy, mřížky a teploměr – zkrátka vše, co máte uvnitř. Vytvořte pastu z vody a jedlé sody (použít můžete namísto sody kypřící prášek do pečiva). Tuto pastu budete roztírat po celém vnitřním povrchu trouby, mimo topných těles. Nezapomeňte použít gumové rukavice. Trouba je uvnitř mastná, špinavá a rozhodně nejde o nejpříjemnější typ práce. Větší pozornost věnujte mastnotě a místům s nánosem nečistot.

Ideální je, když toto uděláte večer a necháte během noci působit. Ráno pak odstraníte hadrem uschlou sodu a ještě postříkáte octem, který si nalijete do láhve s rozprašovačem. Počítejte s tím, že ocet bude se sodou reagovat – pěnit a syčet. Nechte chvíli působit (stačí 10 až 15 minut) a už jen vymývejte vodou a hadříkem. Vnitřek trouby vymyjte několikrát, protože soda zanechává bílý povlak.

Young woman cleaning oven in the kitchen.

Mřížky do trouby

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na mřížky do trouby, které si také zaslouží vyčistit. Pokud nemáte myčku na nádobí, která by je umyla za vás, máme pro vás také snadný trik. Mřížky vložte do igelitového pytle a posypte sodou – nešetřete. Poté pokropte vodou a nechte v pytli také do rána. Díky tomu, že budou mřížky v pytli, nehrozí, že si ušpiníte koupelnu nebo kuchyňskou linku a dřez.

Ráno postříkejte ještě octem a opět nechte v pytli působit po nějakou dobu. Pak do pytle napusťte vodu a propláchněte. Udělejte do pytle dírky, ať může voda odtékat. Mřížky vytáhněte, až nebudou tak špinavé. Pak už je stačí jen dočistit. Stejným způsobem jako mřížky můžete vyčistit i plechy na pečení.

Obrázek: stayathomemum.com.au, applianceworldonline.com