Problémy s hnědým slimákem jsou tématem pro většinu zahrádkářských diskusí. Právě tito plži totiž nejčastěji ožírají květiny a jsou velmi nežádoucím vetřelcem.
Dost možná už jste vyzkoušeli několik různých triků, ale slimáci se stejně na vaši zahradu neustále vrací. Dánský zahradník Michael Peterson se ovšem podělil o vynikající metodu, která je levná a zabírá až překvapivě rychle. Tímto postupem si sami můžete udělat past proti slimákům, která je zlikviduje po desítkách. O svůj trik se podělil i na Facebooku, návod byl mnohokrát sdílen dál. Jak tedy učinit slimákům konečně přítrž?
Obal od nápoje a směs uvnitř
„Domácí past na slimáky je opravdu efektivní. Klíčem je směs 1 litru vody, 25 gramů stříkaného sladu a 3 deci alkoholu. Směs v tomto objemu vydrží na 4–5 pastí, při výměně a čistění noste vždycky rukavice. Sliz slimáků totiž obsahuje bakterie e-coli, takže vám z nich může být pěkně zle.“ Popudem k vytvoření tohoto mechanismu byl nákup několika komerčních pastí. „Byly hrozně drahé a zjistil jsem, že můj postup funguje srovnatelně.“
Podle jeho tvrzení zlikvidovala každá past na jedno naplnění 25–50 slimáků, stojí přitom jen pár korun. „Když je karton od mléka plný, vezmu si zkrátka rukavice, zašroubuju ji a vyhodím.“ Michael dostal i několik dotazů na etické aspekty svojí metody. „Nechtěl jsem na zahradě používat chemické jedy. Takový přístup může ublížit ježkům, psům, kočkám i další fauně. Tato směs není nijak toxická a hlavně přitahuje výlučně slimáky.“
Ruční likvidace slimáků
Tradičními metodami likvidace slimáků jsou například napichování nebo přetínání rýčem. Na to musí mít ovšem zahrádkář dost času a trpělivosti. Hlavně po ránu jsou slimáci rozlezlí po zahradě, za jednu procházku se jich takhle dá zabít obrovské množství. Podobná situace nastává v noci, kdy nám stačí baterka. Ačkoli to zní primitivně, stále jde o vynikající metodu. Hlavně tehdy, když zvednete všechny kameny, květináče nebo další zahradní prvky.
Ochranný kruh z písku nebo vaječných skořápek
Tohle slimáky přímo nezabije, zabrání jim to ale v pohybu. Záhonky obsypte pískem nebo drcenými skořápkami vajec. Jakmile se na tento povrch slimák dostane, úlomky se mu zabodnou do těla. Někdy to ovšem nefunguje, a navíc je tato ochrana citlivá na počasí. Stačí jedna pořádná bouřka a všechno je odplaveno. Navzdory komplikacím mohou hladoví slimáci překážku překonat. Lze použít také měděnou pásku, která vytváří elektrický náboj. Prostě takový droboučký elektrický plot.
Kachny, kachny, kachny
Velmi zajímavou možností likvidace slimáků je zavedení chovu indických běžců. Nejedná se ale o sportovce, nýbrž masožravé kachny. Tito ptáci slimáky doslova milují a hlavně se jich naprosto neštítí. Jako všechny kachny se ale živí zelení, je proto třeba jim přizpůsobit zahradu. Prostor by měl také obsahovat nějako vodní plochu.
Načasování zalévání
Slimáky láká vlhko, proto je jich po bouřce venku tolik. Zkuste tedy zalévat brzo ráno. Rostlina rychleji vyschne a nebude vetřelce tolik lákat. V suchu je také menší riziko, že rostliny chytnou plíseň.
Odpor ke konkrétním vůním
Kolem kriticky ohrožených záhonů udělejte ještě řádek aromatických bylinek. Za všechny uveďme kontryhel, šalvěj, měsíček nebo levanduli. Éterické oleje totiž slimáky krásně odpuzují. Jde ovšem o opatření s kolísavou účinností.
Zdroj: GardeningKnowHow