Po slimácích nezbyde ani stopa i bez agresivní chemie. Tento přírodní trik s nimi udělá krátký proces

Fotografie: Depositphotos

Boj se slimáky v zahradě může být náročný, ale existuje mnoho osvědčených metod, jak tento problém řešit. Mnozí z vás už jistě některé vyzkoušeli.

Někdo vytváří bariéry, které mají zamezit slimákům v přístupu k rostlinám, jiný sype kolem rostlin kávovou sedlinu, jež by měla tyto škůdce odpuzovat. Každopádně je zapotřebí učinit slimákům přítrž – škody, které dokáží provádět, jsou mnohdy fatální. Mladé rostlinky okoušou tak, že někdy nezbydou ani stonky. A úplně nejhorší jsou velcí hnědí španělští slimáci. Ti jsou mimořádně nenažraní – vždyť proti původním tuzemským slimákům jsou až 10krát větší.

Někdy pomohou byliny

Přestože od roku 2022 již nejsou slimáci klasifikováni jako škůdci, protože pomáhají recyklovat odumřelé listí a rozkládají další zahradní zbytky – jak uvádí web TheEnglishGarden, každý chce tyto tvory zastavit dřív, než napáchají nedozírné škody.

Existuje řada bylin, které slimáci příliš v oblibě nemají. Je to majoránka, pelyněk, routa, anýz, levandule, máta, bazalka, šalvěj, rozmarýn. Když tyto byliny kolem záhonů vysázíte, měli by se jim slimáci vyhnout. Při sázení však dejte pozor, aby se uvedené byliny s hlavní výsadbou dobře snášely. Zda spolu mohou vyrůstat jako doprovodná výsadba. Někdo také vytváří na tyto plže pasti. Do mírně zahrabané misky se dává pivo; dovnitř se slimáci dostanou, ven však nikoliv.

Suchá místa na trávníku jsou špatným znamením. Mohou poukazovat i na nevhodné pH a hnojení

Aby se vám slimáci v zahradě nedrželi, je zapotřebí odklízet různé rostlinné zbytky, aby se v nich nemohli skrývat a množit. Dokáží se schovávat v křoví, pod hromadou cihel nebo dřeva, ale i pod kusem igelitu. Jestli máte na zahradě slepýše, ještěrky nebo ježky, měli by se o měkkýše postarat sami – těm totiž slimáci nesmírně chutnají. Někteří zahrádkáři vytváří kolem záhonů trnité bariéry: skořápky, ostrý písek, řízky z trnitých rostlin, a dokonce i drát. Ovšem nesmí se do nich pak chytit sami. Boj se slimáky je nekonečný, ale nesmíte ho vzdát.

Chemie nebo pasti na slimáky

Když se vám nepodaří slimáky zlikvidovat přírodní cestou, nezbyde vám nic jiného než použít chemii, tedy modré granule. A protože chemikálie rychle pronikají do půdy a mohly by nepříznivě ovlivnit vaši úrodu, musíte je nastražit jinam než na záhon. Nejlepší je nasypat granule kolem záhonů na dvě až tři místa. Slimáky tam posyp přiláká a pak už je neuvidíte.

S domkem nebo bez něj - boj se slimáky nevzdávejte
Fotografie: Pixabay

Na webu DomekIOgrodek doporučují následující postup: vyrobte past pomocí zavařovací sklenice, mléka a vody. Mléko s trochou vody nalijte do sklenice a tu zahrabejte do záhonku až po její okraj. Šneky a slimáky bude mléko přitahovat a do sklenice spadnou. A protože jsou tito plži nejaktivnější v noci, připravte na ně tuto past v podvečer. A jestliže se na vaši zeleninu stahuje měkkýšů příliš mnoho, vytvořte takových pastí víc. Ráno sklenice vyjmete z půdy a slimáky odvezete někam do křovin na louku. Například.

V tomto období pěkně narostla bramborová nať a na ní hoduje další škůdce – mandelinka bramborová. Jak se jí můžete zbavit, jsme pro vás na BydlímeÚtulně rovněž napsali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*