Cukety jsou oblíbenou plodinou, jež se v českých zahradách hojně pěstuje. Jsou totiž nenáročné a i s minimální péčí budou dobře plodit. Je tu však pár věcí, které je potřeba dodržet.
Cukety patří mezi tykvovité plodiny. Jsou nejen chutné, ale také velmi výživné. Jsou bohaté na vlákninu, mají málo kalorií a jsou plné vitamínů a minerálů. Ne každý je má rád, ale pokud jste jejich fanouškem, pak určitě této univerzální zelenině udělejte místo na vašem záhoně. Jak tedy postupovat, aby se cuketě dobře dařilo a vy sklízeli velké a zdravé plody?
Příprava půdy
Cuketám se líbí dobře odvodněná a úrodná půda. Do záhonu tak zapracujte dostatek kompostu, vyzrálý hnůj, nebo ten granulovaný. To nejen obohatí půdu, ale také vylepší její texturu a podpoří dobrou drenáž. Cukety milují slunce, a proto je vysaďte tam, kde je budou mít alespoň 6 až 8 hodin denně. Cukety potřebují také hojnou zálivku, a proto je umístěte tak, aby pro vás bylo jejich zalévání co nejpohodlnější.
Výsev semen
Nejlepší doba pro výsadbu semen cuket je pozdě na jaře, jakmile se půda oteplí a nehrozí přízemní mrazíky. Cuketa má krátkou vegetační dobu, proto její předpěstování v teple domova není potřeba. Pokud byste si však chtěli sazenice cuket předpěstovat, pak je vysejte asi 4 až 6 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Cukety nemají rády narušování kořenů, takže při přesazování na záhon manipulujte se sazenicemi opatrně.
Při výsevu přímo do záhonu umístěte semena asi 2,5 cm hluboko. Cuketa je opravdu majestátní rostlina a zabere hodně místa. Jednotlivá semena tak sázejte alespoň metr od sebe. Můžete také vytvořit kopeček z hlíny a cukety vyset po dvou až třech semenech. Budete tak mít jistotu, že alespoň jedno vyklíčí a nebudete muset dosévat holá místa.
Pravidelně zavlažujte a hnojte
Cukety jsou samy o sobě plné vody a potřebují bohatou zálivku stejně jako třeba meloun. Snažte se hlídat, aby cuketa dostala 2,5 až 5 cm vody týdně, ať už té dešťové, nebo z ručního zavlažování. Nikdy nezalévejte cukety shora na list, ale snažte se zalít jen kořeny. Cukety jsou náchylné k plísňovým chorobám a mokrými listy byste podporovali jejich šíření.
Cukety ke svému růstu potřebují spoustu živin a hodně jich během vegetace spotřebují. I do dobře prohnojeného záhonu je tak potřeba občas dodat vyvážené hnojivo určené pro zeleninu. Můžete použít ta rozpustná ve vodě, která zakoupíte v každém zahradnictví. Můžete však dodávat výživu i pomocí kopřivové jíchy, již si můžete snadno připravit. Podpoříte tak růst především zelených částí, protože kopřivová jícha obsahuje hodně dusíku.
Pravidelně kontrolujte škůdce a choroby
Běžnými škůdci, kteří rádi hodují na cuketách, jsou štítenky, dřepčíci a mšice. Pravidelně kontrolujte své rostliny a podnikněte kroky při prvním náznaku potíží. Použijte organické nebo chemické insekticidy, jakmile se škůdce objeví. Na mšice dobře fungují i domácí ekologické postřiky na bázi oleje nebo mýdlové či jarové vody.
Moučné listy způsobuje plíseň okurková. Je to běžná nemoc, která může postihnout i cukety a projevuje se jako bílý moučný povlak na listech. Tomu můžete předcházet tím, že zajistíte dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostlin a budete je zalévat brzy ráno, aby listy měly čas uschnout ještě před nočním poklesem teploty. Všechny napadené listy také ihned odstraňte.
Sklizeň cuket
Cukety jsou obvykle připraveny ke sklizni asi 6 až 8 týdnů po výsadbě. Velikost, při které je budete sklízíte, závisí na vašich preferencích. Většinou se cukety sklízí, když jsou asi 15 až 20 cm dlouhé, protože mají nejlepší chuť a texturu. Menší cukety jsou obecně měkčí a chutnější než ty přerostlé. Jednoduše cuketu odřízněte ostrým nožem, ale buďte opatrní, abyste nepoškodili rostlinu.
Pokud nechcete soutěžit o největší vypěstovanou cuketu, pak je nenechejte zbytečně přerůstat. Pravidelnou sklizní cuket totiž zajistíte, že rostlina bude nasazovat na stále nové plody, stejně jako je to v případě okurek. V konečném důsledku tak při sběru menších cuket získáte větší úrodu, než když je necháte růst zbytečně dlouho.
Zdroj: Tasteofhome