Stará židle na vyhození se po snadné renovaci promění na zcela originální kus. Zvládne to i laik

Fotografie: Nicholas Mutton / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Zastaralá, nemoderní, zkrátka ošklivá židle, která už se hodí jen na podpal? Přibrzděte a dejte jí druhou šanci. S trochou snahy z ní bude ještě skvělý kus nábytku.

Mnoho věcí se v dnešní době dělá tzv. na jedno použití. A právě proto se setkání se starým, kvalitním nábytkem doslova rovná výhře v loterii. Nehoňte se za módními trendy a dejte odrbanému nábytku novou podobu. Budete potřebovat jen pár věcí a šikovné ruce.

Dobře poslouží někomu jinému

Přijít ke starému nábytku je snazší, než by se na první pohled mohlo zdát. Na někoho zbydou rozvrzané židle po předchozím majiteli, na jiného přejde oprýskaný stůl v dědictví a někdy zkrátka doslouží původní vybavení. Ani v jednom případě by ale nábytek neměl skončit jako podpal při opékání špekáčků. Také sběratelé mají zájem o starý nábytek, alespoň o některé kusy, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Pokud se na renovaci necítíte a nejde o sběratelský kousek, není nic jednodušší, než ho odnést do některého re-use centra. I v Čechách tato místa začínají přibývat jako houby po dešti. Podle portálu ReuseFederace je jejich základním principem samotná eliminace vzniku odpadu a podporování oprav či renovací starých věcí. V podstatě tedy tato místa slouží jako takový „second-hand“ pro nábytek, stavební materiál a další.

200 let stará ruina po dědečkovi si zasloužila nový kabát. Vnuk ji přestavěl na moderní chalupu

Zapojte svou kreativitu

A pro odhodlané je tu cesta ještě příjemnější – ta totiž vede přímo k originálnímu kousku do vaší domácnosti. Jako inspirace vám může posloužit renovace staré židle podle portálu Cpykami, kterou můžete zhlédnout ve videu. Na její transformaci bylo potřeba jen několik drobností:

  • brusný papír,
  • barva,
  • OSB deska nebo překližka,
  • matracová pěna,
  • polyesterová výplň,
  • látka.

Nejdříve je židli nutné obnažit až na „kost“. Rozeberte ji na základní díly, původní barvu z ní odstraňte smirkovým papírem a následně natřete barvou dle vašeho výběru. Aby vám nová forma posléze seděla do konstrukce, obkreslete si sedátko i opěrku pečlivě na nový kus překližky nebo OSB desky. Vypomoci si můžete přenesením prostřednictvím kartonu. A nyní už nezbývá nic jiného než na šablony přilepit měkkou matracovou pěnu a tu obalit polyesterovou výplní. A vše překrýt vhodnou látkou.

Pokud vás podobné předělávky nábytku zajímají, nechte se inspirovat přeměnou staré skříňky na ozdobu předsíně, kterou jsme vám již dříve představili.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*