Tyto staré tuzexové poukázky prodáte za desetitisíce Kč. Mnohým Čechům se doma nevědomky válí poklad

Fotografie: Lukáš Řezník / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Tuzexové bony byly v Československu v období socialismu unikátní platidlo. Používaly se od roku 1957 až do počátku 90. let 20. století.

Za tyto poukázky se nakupovalo ve specializovaných obchodech Tuzex. Tam bylo možné nakoupit zahraniční a luxusní zboží, které se v běžných obchodech nevyskytovalo. Tyto poukázky byly významnou součástí plánovaného hospodářství země a sloužily jako nástroj státu k získávání deviz od obyvatelstva. V Tuzexu se prodávaly produkty západní provenience od „pravých jeans“, jež nebylo možné jinde sehnat, přes elektroniku, cigarety, potraviny až po některé dopravní prostředky.

A kde bylo možné tuzexové bony sehnat?

Tuzexové bony byly speciální měnové poukázky, které umožňovaly nákup zboží ze západních zemí. Bony byly distribuovány státem a sloužily jako platidlo výhradně v tuzexových prodejnách. Získat je legálně mohli pouze vybraní jedinci – vysocí státní úředníci, sportovní hvězdy, diplomaté, řidiči TIR. A tak se bony staly předmětem obchodu na černém trhu, neboť pro ostatní občany to byla jediná možnost, jak se do Tuzexu dostat.

Bony prodávali veksláci, samozřejmě za cenu, jež výrazně převyšovala nominální hodnotu poukázek. Pamětníci o té době ví své, avšak časy se změnily. Tuzexové bony se už k nákupu a placení dávno nepoužívají. Ale právě ti, kteří je kdysi měli k dispozici, je dodnes mohou mít někde v šuplíku, píše web TN.

Tyto neobvyklé české mince a bankovky vám vynesou jmění. Hledejte je v peněžence

Sběratelé mají o tuzexové bony zájem

Na on-line aukci se nedávno tuzexové poukázky dražily, uvádí web Novinky. K těm nejvzácnějším patřil tuzexový bon z první emise Tuzex, jenž se dražil poprvé v historii. Kuriozní na celé věci je fakt, že vyvolávací cena na tento 50haléřový bon (půlbon) byla 10 tisíc korun. A prodejní cena se vyšplhala na 1,26 milionu korun! Na on-line aukcích bývají tuzexové poukázky obchodovány často a lze za ně získat pěkné peníze.

Tuzex býval i v Kouřimi
Fotografie: Miloš Hlávka / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Papírová platidla mají na dražbách svou historii. Sběratelů bankovek je stále dost a jejich koníček se nazývá notafilie. A v poslední době nakupují cenná papírová platidla také investoři s vizí růstu jejich cen a následného zisku. Tak zkuste prohledat peněženky a šuplíky, jestli byste přece jen doma něco vzácného neobjevili. Vám to přinese zisk, sběratelům radost. Nedávno jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně psali také o sběratelích, kteří zaplatí astronomické částky za starožitný nebo retro nábytek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*