Jak na rychlý úklid provozního nepořádku před příjezdem nečekané návštěvy

Fotografie: Freepik

Občas se to stává všem. Ohlásila se návštěva, která dorazí za dvě hodiny a vy nemáte zrovna naklizeno. Pokud uklízíte pravidelně a pečlivě, nemusí to být žádný problém.

Každá alespoň trochu předvídavá hospodyňka by měla na podobnou situaci myslet a mít v zásobě nějaké rychlé a trvanlivé občerstvení. Na léto v mrazáku zmrzlinu, nebo nanukový dort. V zimě oblíbené sušenky, krekry, nebo alespoň oříšky. Takové preventivní opatření vám ušetří nervy a hlavně čas, který využijete na poklizení vašeho obydlí. Vždycky je ale nutné myslet na to, kdo přijede. Pokud totiž nabídnete výborné pražené arašídy tchyni, které zrovna její stomatolog vyrábí náhradní chrup, nebude zářit nadšením.

Běžný provozní nepořádek

Ne úplně srovnané boty u vstupních dveří, různé odložené drobnosti na botníku nebo poházené časopisy různě prokládané televizními ovladači a jinými nezbytnými předměty na konferenčním stolku v obývacím pokoji. To je takový ten provozní nepořádek, který se najde snad všude. Není nutno ho okamžitě naházet do nejbližší uzavíratelné skříně. Úplně postačí jej trochu uspořádat. Boty srovnat, a ty, které jsou určené na jiné roční období, uklidit. Poházené drobnosti dát do košíčku a časopisy s ovladači sklidit ze stolu.

Fotografie: Pexels

Může se stát, že si během rychlé kontroly před návštěvou všimnete tu skvrny na lednici, tu mastného otisku prstu uprostřed zrcadla na vestavěné skříni v hale. Podobné drobné nedostatky snadno odstraníte pomocí vody s octem. Roztok s vysokou odmašťovací schopností nastříkejte na postižené místo a přetřete hadříkem z mikrovlákna. Vyhýbejte se ale kamenným povrchům jako je třeba žula. Také ho nepoužívejte na elektrospotřebiče kam by mohl roztok vniknout dovnitř. Tam si musíte vystačit jen se suchým hadříkem.

Čeho si návštěva určitě všimne

Většina návštěv nechodí po bytě hostitele se sněhobílou rukavicí jen proto, aby provedla náhodnou kontrolu přítomnosti prachu na knihovně. Místem kam drtivá většina návštěvníků alespoň jednou zavítá je toaleta a koupelna. Tam tedy zaměřte svou pozornost. Čistota toalety většinou zapůsobí mocným dojmem. Mějte vždycky v zásobě osvěžovač vzduchu a kvalitní toaletní papír i v případě, že jinak používáte ten levnější. Zbavte se kapiček v koupelně a připravte složený čistý ručník pro utření rukou.

Fotografie: Pexels

Když někam člověk přijde, už s prvním nadechnutím obvykle ví, zda se mu v daném prostředí bude líbit. Ano, mluvím o vůni, či zápachu. Není nutno ale každou místnost vykouřit kadidlem, nebo postříkat voňavkou s vůní šeříku po babičce. S tím byste nadělali víc škody, než užitku. Stačí dát vařit trochu vody, do ní kousky citronové kůry, a vonné koření, jako například skořice, hřebíček, nebo badyán. Tahle jemná a příjemná vůně za chvíli osvěží všechny prostory vašeho obydlí.

Zdroj: Redakce