
Pěstování angreštu na zahradě není nikterak náročné. Je ovšem zapotřebí, abyste poskytli těmto ovocným keřům vhodné pěstební podmínky.
Základem úspěchu a dobré úrody je kvalitní půda, zálivka, pravidelné přihnojování a střih keřů. Ostatně jako u všech dalších kulturních rostlin. Keře angreštů se zastříhávají na počátku března, neboť v dubnu už je možné očekávat náznak květenství. Záleží na lokalitě, a hlavně na odrůdě. Některé druhy angreštu jsou ranější, jiné kvetou a plodí zhruba o 3 týdny později. Angrešt většinou dozrává v červenci.
Angrešt, ovoce plné vitamínů
Angrešt je mimořádné ovoce, které má jednak výbornou chuť (musí být ovšem dobře zralý), jednak je pro nás přínosem, protože obsahuje celou řadu prospěšných látek. Pěstování angreštu by se tedy neměl vyhýbat žádný zahrádkář. Angrešt je dle Healthline bohatou zásobárnou vitamínů C, E, B1–B6, provitamín A a také minerálních látek, zejména však vápníku, fosforu, zinku, mědi, hořčíku, křemíku a železa.
Je vynikajícím prostředkem na akutní i chronickou zácpu, posiluje cévy a čistí je od usazenin cholesterolu a mírně snižuje krevní tlak. Přispívá k lepšímu metabolismu tuků v těle a zabraňuje jejich nadměrnému ukládání. Zároveň detoxikuje ledviny i trávicí systém, a proto je velice vhodný při očistných kúrách a také při obezitě. Může přispět i k zbavení se močových a ledvinových kamenů.
Efektivní přihnojení rajčatových sazenic: Rostliny se odvděčí i za aspirin
Pěstební podmínky pro angrešt
Angrešt má rád propustnou, úrodnou a mírně zvlhčenou zem. Půdní reakce může být nepatrně kyselá až neutrální; doporučené pH je 6–7. Tyto ovocné keře mají rády teplo, ale sluneční paprsky spíš rozptýlené než přímý úpal. To, co pro angrešty vhodné není, je příliš větrné stanoviště. Nezbytné je hnojení a pravidelná zálivka, radí web KobietaInteria. Pokud je keř na suchu, ovoce opadá, a to ať je v kterékoliv fázi dozrávání. V blízkosti angreštů můžete pěstovat jak rybíz, tak i různé bylinky: kopretinu řimbabu, saturejku a všechny druhy pelyňků.
Čím angrešt hnojit
Pokud jste půdu před výsadbou angreštů obohatili hnojem nebo kompostem, nemusíte organické hnojivo použít zhruba tři roky. Během vegetačního období stačí mírně přihnojit minerálními přípravky, buď Cereritem, nebo tekutým hnojivem do zálivky. Vyhněte se raději přemíře dusíku, jak radí web RHS. Jinak můžete vždy na zimu přisypat ke keřům hromádku kompostu, kterou jste promíchali s trochou dřevěného popela. To ovšem můžete udělat i nyní, na jaře. Když kompost lehce zapravíte do půdy a zalijete, dostanou se živiny ke kořenům poměrně rychle.
Jen při okopávání buďte opatrní, abyste nepoškodili kořenový systém. K přihnojování angreštu se velmi dobře hodí i slepičince. Nemusíte ale vlastnit slepice; různé druhy hnojů koupíte dnes už běžně v granulích. Jestliže ale máte vlastní slepičí hnůj, nařeďte ho vodou a pak teprve použijte. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak byste měli postupovat při jarní výsadbě česneku.
Zdroje: KobietaInteria, RHS, Healthline
Napište komentář