Pěstování mrkve není žádná velká věda. Úspěch spočívá v použitém kompostu a provzdušnění půdy

Fotografie: Depositphotos

Mrkev je oblíbená kořenová zelenina, která obsahuje celou řadu vitamínů. Pokud se budete držet pár základních pravidel, můžete mít vlastní mrkev od jara do podzimu.

Oblíbená a v kuchyni hojně používaná zelenina, je celkem nenáročná na pěstování. Dobře se jí daří v nádobách a proto se hodí k pěstování i pokud máte omezený venkovní prostor. Z jednoho kyblíku můžete sklidit klidně třicet mrkví. Hrát si můžete také s různými druhy mrkve. Kromě té klasické existují i varianty jiných tvarů a barev. Dětem pak můžete vypěstovat „bejby mrkvičky“, které jsou ještě sladší a lahodnější.

Semínka mrkve

Semínka mrkve seženete v každém hobby marketu nebo větších supermarketech. Vybírejte semínka podle doby, kdy chcete mrkev vysévat. Ranou mrkev můžete vyset na záhon už od časného jara. Později, od jara do konce léta, už můžete vysévat i běžné odrůdy. Semínka vysetá v předjaří je však dobré překrýt ochrannou textilií. Počítejte také s tím, že mrkev poměrně dlouho klíčí. Buďte tedy trpěliví, nějakou dobu potrvá, než vylezou první rostlinky.

Půda a podmínky

Mrkev miluje sluníčko a proto ji vždy vysévejte na slunné místo. Kořen, který je pro nás z mrkve nejcennější, potřebuje k dobrému růstu lehkou půdu. V kamenité, jílovitě nebo těžké půdě se mrkvi nebude dařit. Půdu dobře provzdušněte rytím a přidejte do ní lehký kompost. Použít můžete vlastní nebo kupovaný. Pokud nemáte na pozemku dobrou půdu, pak se vyplatí zakoupit zahradnický substrát a mrkev si vypěstovat v nádobách.

Pěstování

Na záhonku vysévejte mrkev do řádků hustěji. Vzešlé rostlinky později vytřídíte, aby byly od sebe vzdálené přibližně 5 cm a ponecháte jen ty nejsilnější. Všechna semínka nemusí vyklíčit a museli byste řádky později dosévat. Mrkev po vysetí zahrňte 1 cm zeminy. Jednotlivé řádky by měly být od sebe přibližně 15-30 cm. Každé tři až čtyři týdny zasejte novou várku, mrkev vám tak bude postupně dozrávat po celou sezónu.

mrkev na záhonu
Fotografie: Freepik

Mrkev snese na rozdíl od rajčat nebo okurek trochu sucha, takže není potřeba ji zbytečně přelévat. Při dlouhém suchu však na její pravidelnou zálivku určitě nezapomínejte. Při pěstování v nádobách však budete muset zalévat častěji, protože půda v nich mnohem rychleji vysychá. V době rychlého růstu potřebuje mrkev dodat dusík. Později je to zase spíše fosfor a draslík. Hnojivo si můžete koupit nebo vyrobit své vlastní. Vhodné je hnojivo z dřevěného popela nebo voda z kopřiv.

Pěstování v nádobách

Nádoby naplňte vhodným lehkým substrátem. Můžete použít plastové kyblíky, ale i pevnější pytle. Důležité je, aby měla nádoba odtokové dírky. Povrch substrátu zarovnejte a semínka vysévejte do kruhu nebo do mřížky, přibližně 1 cm od sebe. Později je opět můžete protrhat, aby měly dost místa. Semínka zasypte 1cm přesáté zeminy a povrch navlhčete. Dále je na rozdíl od záhonu potřeba mrkev v nádobách častěji zalévat, aby nezaschla.

Zdroj: Royal Horticultural Society

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]