Příspěvek na bydlení může být záchranou při vysokých výdajích. Nárok má i vlastník a podnájemce

Fotografie: Biodedek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zdá se vám, že vám po zaplacení výdajů spojených s bydlením v peněžence téměř nic nezbývá? Pak je možné, že máte nárok na příspěvek od státu.

Stát pomáhá svým občanům formou různých příspěvků a dávek, z nichž velkou část zaštiťuje Úřad práce ČR. Skrývají se pod oddělením státní sociální podpory, kam se rovněž řadí příspěvek na bydlení. V zákoně č. 117/1995 Sb. se pak můžete o tomto členění dočíst více.

Kdo má na dávku nárok?

O příspěvek na bydlení si může požádat vlastník, nájemce nebo podnájemce bytu. V závislosti na tom, kolik má objekt zkolaudovaných jednotek (podle definice uvedené například FrankBold), se pak řeší určitý okruh lidí, kteří žijí společně. Ti jsou potom i společně posuzovaní – žádost o příspěvek na bydlení si totiž podává jen jedna osoba, nicméně záleží i na ostatních a jejich příjmech.

Velmi důležité to je v případě, že máme například vícegenerační dům. Pokud babička má svou vlastní domácnost, která je úředně zkolaudovaná jako samostatná, potom si může požádat, aniž by se hodnotil zbytek osazenstva domu a jeho příjmy. A zároveň ono osazenstvo, například rodina, si může požádat o příspěvek nezávisle na babičce a výši jejího důchodu. Pokud by dům ale byl jedna bytová jednotka, žádost by se podávala pouze jedna a na ní by se řešili všichni dohromady.

Kolik mohu dostat?

V tomto bodě připomeneme, že jde o příspěvek, takže pokud vám finance na bydlení nestačí, stát vám celý nájem určitě nezaplatí. V takovém případě se můžete podívat, jestli nemůžete snížit výdaje jinak, jak jsme radili na Bydlíme Útulně. Rozhodující pro výpočet výše dávky je totiž nejen nájem (pozor, hypotéka se nepočítá), ale také náklady na bydlení, jako jsou energie, tuhá paliva na topení, vodné a stočné, odvoz odpadu a další. Výši dávky si můžete zkusit spočítat na kalkulačce MPSV.

mince
Fotografie: Piqsels

Příspěvek na bydlení může pomoci mnohým lidem. Nárok na něj ovlivňují příjmy domácnosti

Výdaje by podle zjednodušených informací poskytovaných UrademPrace měli být více než 30 % všech příjmů. A to až do zákonem stanovené výše nákladů. Velmi důležitou informací rovněž je, že dávka „příspěvek na bydlení“ je vyplácená opakovaně. Dokládat podklady, které by mohly ovlivňovat výši dávky, jsou žadatelé povinni vždy, když dojde k nějaké změně. Jinak to postačí jednou za půl roku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]