Jak přimět orchideje, aby kvetly? Důležitá je voda, světlo i přesazování

Orchideje někdy bývají označovány za jedny z nejkrásnějších květin, právem. Zatímco dříve u nás byla orchidej velmi vzácná, dnes ji seženete nejen v každém květinářství, ale také supermarketu. Problém často spočívá v tom, že rostlina, která při jejím pořizování oplývala nádhernými květy, nám během několika týdnů doma opadá a znovu kvést se jí nechce. Jak se tedy o orchideje starat, aby nám krásně kvetly i u nás doma? Není na tom nic zas tak složitého.

Pozor na přílišné množství vody

I když existuje mnoho různých druhů orchidejí, z hlediska podmínek, které potřebují, jsou totožné. Jedna z častých chyb, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, souvisí se zaléváním. Naprostá většina z nás je totiž zalévá až příliš a necháváme je ve vodě stát. To ale není správně. Obecně se doporučuje orchideje zalévat přibližně jednou za deset dní a to tak, že rostlinu silně zalijete a přibližně za hodinu rostlinu zkontrolujete a přebytečnou vodu, kterou najdete v misce, slijete. Další možností je rostlinu na dobu pěti minut postavit do misky s vodou a ona si ji sama nasákne. Pro orchideje je důležitá i kvalita vody, ideální je zalévání dešťovou či měkkou vodou. Pokud máte doma vodu tvrdou, před použitím na zalití ji převařte.

Světlo ano, slunce ne

Orchideje vyžadují hodně světla, ale zároveň jim vadí přímé slunečné paprsky, neboť na ně nejsou ze svého přirozeného prostředí v deštném pralese zvyklé. Nejlepší je rostliny umístit na okenní parapety orientované východním či západním směrem. Pokud jde o teplotu, nejvhodnější je stálá teplota okolo dvaceti stupňů Celsia, na noc můžete případně rostlinu přemístit do místnosti o pět až deset minut chladnější, pomáhá to ke stimulaci květů.

Správné zaštipování a přesazování

Pro to, aby orchideje kvetly, je důležité pravidelné zaštipování. Doporučuje se rostliny pravidelně zaštipovat pokaždé, když jim odkvete poslední květ, a to v místě třetího pupenu od základu klasu. Jednou ročně je také vhodné orchidej přesadit. Vždy používejte speciální substrát, který je pro orchideje určený a zároveň používejte květináče z průhledného plastu, které jsou měkčí, a nezpůsobují tak zbytečný tlak na kořeny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]