Konec trápení se zdlouhavým mytím špinavého plechu. Zapečená mastnota zmizí raz dva

Fotografie: Lionel Allorge / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Občas se stane, že se při pečení zapečou na povrch plechu mastné skvrny, které je následně složité odstranit. Pomoci vám naštěstí může těchto pár ingrediencí.

Zejména pokud pečete maso, je zde velká šance, že se část mastnoty a dalších nečistot na plech zapeče a následně se tyto skvrny nebudou dát tak snadno odstranit. Naštěstí existuje způsob, jak se této nečistoty zbavit, aniž byste museli používat drahé speciální čisticí prostředky plné nebezpečných chemikálií. Čištění pomocí přírodních čisticích prostředků je nejen ekonomické, ale i ekologické. Dokonale s nimi plech očistíte, aniž byste nějak ohrozili své vlastní zdraví.

Co budete pro snadné vyčištění plechu potřebovat

Abyste z plechu účinně odstranili připečenou mastnotu a další nečistoty, přichystejte si vařící vodu, hořčičný prášek, kyselinu citronovou nebo ocet a kvalitní houbu s trochou běžného mycího prostředku na nádobí. Doporučováno je použít houbu k čištění grilu. Využít můžete ale i měkkou drátěnku, kterou snadno zapečenou špínu odstraníte. Čím drsnější povrch houbičky nebo drátěnky je, tím snáz si se skvrnami poradíte, aniž byste museli k drhnutí vynaložit velké množství síly.

Fotografie: Pixabay

Postup čištění plechu

Než se pustíte do samotného čištění plechu, nechte ho nejprve vychladnout. Pak už jen stačí na zapečenou mastnou skvrnu nasypat tři polévkové lžíce hořčičného prášku. Dále přidejte 2–3 lžíce kyseliny citronové nebo místo ní nalijte přibližně 5 lžic octu. Směs pak zalijte vroucí vodou tak, aby byly veškeré nečistoty na plechu ponořené pod hladinou. Směs důkladně promíchejte (můžete k tomu použít vařečku nebo lžíci) a nechte alespoň hodinu působit.

Během namáčení můžete sem tam vařečkou nebo lžící zkusit, zda usazené skvrny povolují a půjdou snadno odstranit. Jednoduše přejeďte po povrchu zapečených nečistot a pozorujte, jestli se začínají odlepovat. Pokud je potřeba, nechte plech odmočit ještě déle. Jakmile cítíte, že skvrny na plechu už neulpívají tak silně, umyjte plech obyčejným prostředkem na mytí nádobí. Bez zbytečného drhnutí vám půjdou všechny připečené nečistoty snadno odstranit.

Zdroj: BHG, TheKitch

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]