Dobu hoření svíčky je možné prodloužit až 10x bez nutnosti sáhnout hlouběji do kapsy

Fotografie: Gold Bernard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zapálené svíčky dokážou zútulnit jakýkoliv prostor. Často krásně voní, a tím je výsledná atmosféra ještě kouzelnější. Aby vám svíčky hořely co nejdéle, stačí použít tento jednoduchý trik.

Ať už svíčkami chcete navodit romantickou atmosféru nebo si užít večer s příjemným tlumeným plápolajícím ohýnkem místo toho, abyste rozsvěcovali světla, svíčky jsou vždy skvělou volbou. Jedinou nevýhodou je, že většina z nich poměrně rychle vyhoří. A kupovat stále nové při neustále rostoucích cenách zřejmě nikoho netěší. Tato vychytávka ale dokáže dobu hoření svíček mnohonásobně prodloužit a bude vás to stát jen pár korun. Rozhodně to vyzkoušejte.

Výroba dlouho hořící svíčky

Svíčku, která vám bude hořet i několik hodin, si můžete doma sami jednoduše vyrobit. Hotová svíčka může hořet klidně celý den, a přitom je její výroba opravdu snadná a levná. Jediné, co budete potřebovat, je parafínová svíčka, vosková svíčka, špetka soli, malá sklenice a slunečnicový olej. Díky těmto pár surovinám budete mít dlouho hořící svíčku za pár chvil hotovou.

Doporučené je použití rafinovaného oleje, který je bez zápachů, abyste neovlivnili výslednou vůni svíčky a nakonec vám špatným poměrem nesmrděla. Sůl je při výrobě potřeba k tomu, aby odstranila přebytečnou vlhkost z oleje. Nádobu, do níž svíčku chcete vyrobit, můžete zvolit tak velkou, aby se do ní svíčka pohodlně vešla nebo voskovou svíčku seřízněte a nádobě uzpůsobte.

Fotografie: Pixabay

Postup výroby dlouho hořící svíčky

Jakmile máte sklenici a voskovou svíčku připravené, nechte je ležet vedle sebe. Do prázdné připravené sklenice nejprve na dno kápněte trochu rozpuštěného parafínu a až poté do sklenice vložte voskovou svíčku. Podržte svíčku tak dlouho, dokud parafín trochu neztuhne a nedokáže držet svíčku sám. Dále přidejte do sklenice olej a špetku soli.

Díky přítomnosti rostlinného oleje bude svíčka nejen déle hořet, ale také se od něj bude světlo více odrážet. Pokud takovou svíčku postavíte před zrcadlo nebo sklo, opticky tím získáte v místnosti mnohem více světla. Takto vyrobená svíčka vám může vydržet hořet i celý jeden den. Kdežto běžné voskové svíčky dlouhé 30 cm obvykle hoří jen jednu hodinu a parafínové 3 hodiny.

Zdroj: Cosmopolitan