Při napadení psem je třeba nepropadnout panice. Pomalé pohyby a ochrana krku získají kontrolu nad situací

Fotografie: Pixabay

Že je pes nejlepší přítel člověka, je už jistota. Jako nebezpečný se může projevit jen pes zatoulaný nebo špatně ochočený. Hlavně tehdy, když působí v rámci smečky.

Při setkání s takovým zvířetem je třeba mít určité reflexy a také návyky. Situace vyžaduje 6 celkem jednoduchých postupů. Hodí se zvláště v případě, že máte ze psů fobii – jasně to poznají. Pamatujte ovšem, že se jedná o výjimečné situace. Ve většina interakcí jsou psi společenští a jejich ochočení je poměrně snadné. Zvláštními případy jsou například vzteklina, případně pes ve smečce, který není zvyklý na lidskou přítomnost.

Základní postup v situaci

Jakmile se k vám rizikový pes blíží, jsou na místě dva reflexy. Pokud jste schopni přestat křičet, zůstaňte stát, přerušte oční kontakt a dívejte se do země. Další možností je stát rovně a pomalu jít přímo k němu. Ukážete mu tím, že se nemá bát, protože nejste hrozbou. V případě ohrožení jsou na řadě další kroky.

Žádné prudké pohyby

Toto je alfa a omega obecného chování v psí společnosti. Rychlé a nečekané pohyby pes bere jako hrozbu, takže ho snadno rozzlobí nebo vyděsí. Disponujete-li sonickým odpuzovačem, pomalu ho vyndejte z tašky nebo kapsy. Dá se koupit online a hodí se hlavně pro fobiky.

Kryjte si vlastní krk

Toto není metafora, ale konkrétní opatření. Jestli se cítíte v nebezpečí, ohněte paže a zakryjte si krk. Je to životně důležité místo, na které se pes instinktivně vrhne jako na první. A jsou v něm pro vás životně důležité tepny a žíly.

otevřená tlama psa
Fotografie: Pixabay

Vyvarujte se útěku

Ano, je to zcela instinktivní pokušení, ale akorát ze sebe uděláte kořist. Jednoduše stůjte na místě, rozhodně se nesnažte běžet zády ke zvířeti. Je to nejlepší způsob, jak ho vzrušit a vyvolat útok. Naopak pomalu couvejte a psa si stále držte v zorném poli.

Rozptylte nějak jeho pozornost

Máte-li nějakou věc, kterou můžete snadno postrádat, hoďte ji někam stranou. Na pár sekund odvedete psovu pozornost, což vám může poskytnout šanci k vyklizení pole, případně k jinému opatření nebo zhodnocení situace.

Když promluvit, tak se sebedůvěrou

Ovládněte svůj strach, rozviňte klid a mluvte k psovi zcela klidně. Stačí jednoduché příkazy jako „Dolů!“ nebo „Sedni!“. Pamatujte, že pes reaguje hlavně na váš tón hlasu a chová se adekvátně. Čím více jistoty projevíte, tím větší šanci na úspěch ve výsledku máte.

pes cení zuby
Fotografie: Pixabay

Vyhledejte lékaře

Jakmile je střetnutí nevyhnutelné, nechte si neprodleně vyčistit zranění odborníkem. Základní ošetření sice zvládnete nejspíš i sami, ale nevíte, co všechno se v konkrétním zvířeti skrývá. Nechte se tedy prohlédnout a očkovat proti vzteklině. V případě přítomnosti majitele ho hned kontaktujte a ujistěte se o zdravotním stavu zvířete. Mezi nejagresivnější plemena patří boxer, německá doga, husky, malamut, dobrman, pitbul nebo rotvajler či další.

Zdroj: Wbur, Positively

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]