Štěkání psa od sousedů může značně zkazit den. Nepříjemnou situaci mohou vyřešit úřady i policie

Fotografie: Depositphotos

Pro psa je štěkání jeho základním projevem, kterým dává najevo hněv, radost i strach. Permanentní štěkot dovede ovšem snadno otrávit život nejen obyvatel domu, ale i celé ulice.

Tato situace potkává hodně lidí. Nastěhujete se do nového domu či bytu, jenže o klidně strávené noci nemůže být ani řeč. Neustále se totiž ozývá štěkání sousedova psa. I když jde spolu s kočkou o nejpopulárnější domácí zvíře, není třeba si na jeho projevy zvykat či je tolerovat. Druhým extrémem je ovšem dávat hned celou věc k soudu. Variant je totiž vícero a jde také o otázku přiměřenosti zvukového projevu. Základem je však skutečně to, že pes nemůže obtěžovat okolí, jak uvádí web DomekIOgrodek.

Co legislativa?

Občanský zákoník totiž výslovně omezuje vlastnická práva. Vlastník domu se tak musí zdržet toho, že projevy jeho domácnosti vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům. Tím je fakticky míněno omezování druhých v užívání jejich pozemku, jak rozebírají Finance. Vztahuje se to i na zvířata. Problém je ona přiměřená intenzita, kterou nelze jasně stanovit. Roli hrají právě místní poměry, tedy rozdíl mezi klidnou vesnicí a rušným centrem.

Pokud selhávají i klasické metody jako špunty do uší, je dobré začít jednat. Na prvním místě je mírové řešení, protože majitel psa o problému vůbec nemusí vědět. Při soustavném hluku lze věc řešit na místním úřadě. Jestli k projevům dochází i v noci, lze zavolat policii. „Ta může majiteli psa udělit pokutu či předat věc dál ke správnímu řízení.“ Konkrétní instituce může poté majitele psa vyzvat k učinění konkrétních opatření. Soudní rozhodnutí je pak vynutitelné.

pes u křoví
Fotografie: Pixabay

Není problém jinde?

Nadměrné psí štěkání je kolikrát projevem nějakého problému týkajícího se samotného zvířete. Jak už jsme na Bydlíme Útulně psali, lepší je snažit se najít původní příčinu. Může jít totiž o chorobu, strach z konkrétního podnětu nebo další okolnosti. Dle HomeInCube existují navíc limity hluku nejen pro noční, ale i denní čas. Při dostatečném pátrání po příčinách chování zvířete možná vyřešíte něco víc. Něco, co trápí i zvíře.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]