Jak se připravit na topnou sezónu? Začněte revizí kotle

Pokud používáte plynový kotel pro vytápění nemovitosti, nevyhnete se pravidelným kontrolám a revizím. Dokonce se jedná o zákonnou povinnost a její nedodržení by se vám mohlo nepříjemně vymstít. Co všechno revize obnáší? Jak často je nezbytné ji provádět? V následujících řádcích najdete odpovědi na dané otázky.

Stejně jako všechna technická zařízení, tak i plynový kotel vyžaduje po nějaké době pozornost. Samotní výrobci v manuálech uvádí, že jsou revize kotlů velice důležité, protože jinak se zvyšuje riziko poruchy. Před začátkem topné sezóny však zkontrolujte i další části topného systému.

Kotel

Vyhláška uvádí, že provozní revize plynového kotle by se měla provádět jednou za tři roky, což by měly dodržovat jak fyzické, tak i právnické osoby, tedy podnikatelé. Výrobci, ba i odborní technici doporučují kontrolu kotle ideálně jednou ročně, protože se tím eliminují zbytečná bezpečnostní rizika.

Profesionálové jsou názoru, že by se revize kotle měla provádět před začátkem topné sezóny, případně hned po jejím skončení. Pozvat si na tento úkon musíte technika, jenž má za sebou potřebné revizní zkoušky. Po kontrole vám vystaví protokol. Založte si ho, protože v případě vzniku pojistné události ho budete potřebovat pro pojišťovnu.

Radiátory

Svou pozornost směřujte také na další prvky otopné soustavy, jako jsou radiátory. Pročistěte filtr na topném okruhu, čímž zajistíte dostatečný průtok. Stejně tak se podívejte na radiátory, aby nebyly zavzdušněné či uzavřené.

Zajímavostí jsou reflexní fólie, jež se instalují za radiátory, neboť odrážejí teplo do místnosti. Jestliže je ještě nemáte, můžete si je pořídit a nadcházející sezónu je odzkoušet.

Termostat

S úsporou vám pomůže termostat, na kterém snadno nastavíte teplotu, jakou v místnostech požadujete. Ve chvíli, kdy se interiér vytopí na danou teplotu, termostat plynový kotel vypne a zapne ho zase až v okamžiku, kdy teplota klesne pod stanovenou hranici.