Ne každý ví, jak plastová okna správně používat. Jedinečná funkce zabraňuje vzniku nadměrné vlhkosti v domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Moderní plastová okna se stala naprosto běžným vybavením v každé domácnosti. Díky tomuto triku mohou fungovat ještě mnohem lépe. O tomto jste možná ani nevěděli.

Jakmile se venkovní teploty výrazně sníží a v noci se nebezpečně blíží k bodu mrazu, nevyhnutelně je potřeba začít doma topit. Aby byla v domácnostech zajištěna pravidelná výměna čerstvého vzduchu, je třeba pravidelně větrat. Díky tomu se navíc dokážete zbavit i přebytečné vlhkosti, která se v některých domácnostech ráda drží. Příliš vysoká vlhkost může v domácnostech způsobovat, že vám bude obtížně schnout prádlo na sušáku, nebo se dokonce objeví zdraví škodlivá plíseň.

Co je příčinou nadměrné vlhkosti

Že se vám v zimním období drží doma mnohem více vlhkosti, je způsobeno tím, že jsou okna přes zimu častěji zavřená a mnohem lépe utěsněná. V místnostech tak nedochází k potřebné výměně vzduchu, a tím ani k odvětrávání nahromaděné vlhkosti. Při nedostatečném větrání se také snižuje přítomnost kyslíku uvnitř pokojů, a to může způsobovat únavu a ospalost. Ve vlhkém prostředí se rovněž výborně daří různým virům a bakteriím, kvůli čemuž můžete snáz onemocnět.

Jak se zbavit nadměrné vlhkosti

Abyste nahromaděnou vlhkost ze svého domova odstranili, nepomůže vám nic jiného než správně větrat. Proces výměny vzduchu podpoříte i tím, že zatěsněná okna trochu odtěsníte a sundáte z oken závěsy a vytáhnete rolety nebo žaluzie, které zabraňují přirozenému úniku vlhkosti.

Fotografie: Depositphotos

Jak okna nastavit, abyste odstranili vlhkost

Aby vám zbytečně z pokojů neunikalo příliš velké teplo, ale zároveň stále docházelo alespoň k nějaké výměně vzduchu, otevřete okna na mikroventilaci. To provede tak, že kliku okna otočíte o 90° nahoru. Druhou rukou přidržujte rám okna, aby se vám okno neotevřelo, a otočte klikou přibližně o půl stupně doprava. V tu chvíli okno nepřiléhá úplně k rámu, ale také se neotevře. Mikroventilace dokáže propouštět malé množství vzduchu, aniž byste v místnosti pocítili velký tepelný rozdíl. Ani tato funkce oken však nenahradí pravidelné větrání, které není radno zanedbávat.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]