Suché špičky listů u rostlin znamenají SOS a poslední šanci na záchranu. Okamžitý zákrok nutný

Fotografie: Depositphotos

Suché špičky listů na vašich pokojových rostlinách značí, že rostlině něco chybí. Rozpoznejte tento deficit a zachraňte svou pokojovou krásku včas.

Aby pokojové rostliny správně rostly a prospívaly, je třeba se o ně pečlivě starat. Musíte jim zajistit dostatek světla a dohlídnout na správnou teplotu, vlhkost i zálivku. Jakmile v jednom z těchto faktorů strádá, projeví se to na jejím vzhledu. Ve chvíli, kdy začnou špičky listů vaší rostliny usychat, nepropadejte panice. Máte relativně dost času na její záchranu, ale musíte jednat okamžitě. Naučte se poznávat, co vám chce vaše rostlina změnou vzhledu sdělit, a dopřejte jí tu nejlepší péči.

Proč špičky listů v zimě usychají

S příchodem topné sezóny se podmínky uvnitř vašeho domova mohou proměnit. Můžete se potýkat s větší vlhkostí nebo naopak se sušším vzduchem. Špičky listů často žloutnou právě z důvodu suššího prostředí. Přestože svou rostlinu neustále pravidelně zaléváte, nedostatek vlhkosti ve vzduchu se okamžitě projeví na špičkách jejích listů.

Jak se v zimě starat o pokojové rostliny

Aby vám vaše pokojovky krásně prospívaly, neměli byste zapomínat na tato pravidla. Květináče by měly být umístěny vždy mimo radiátory a jiná topidla. Pokud nemáte žádné jiné místo, kam květináče umístit, nasypte do podmisky květináče mokrý keramzit, mech nebo mokrý štěrk. Jak se bude vlhkost z podnosu odpařovat, bude zvlhčovat vzduch v blízkosti listů rostliny. Alespoň každé 2–3 dny postříkejte rostliny rozprašovačem.

Na co dalšího byste neměli zapomínat

Pokojové rostliny zalévejte usazenou nebo přefiltrovanou vodu o pokojové teplotě. Nejkvalitnější voda je přemrznutá. Čím vyšší je pokojová teplota, tím horší to pro vaše rostliny může být. Teplotu mezi 25–30 °C snesou jenom původem tropické pokojové rostliny. Vysoké teploty tak mohou negativně ovlivnit zdraví vašich rostlin. Jakmile listy rostliny začnou usychat, okamžitě ji přesuňte na chladnější místo.

pohled svrchu na pokojové rostliny
Fotografie: Pixabay

Velké škody může napáchat i průvan. S častým kolísáním teplot se rostliny často špatně vypořádávají a odrazí se to nejdříve na jejich listech. Čím více péče a pozornosti svým rostlinám dopřejete, tím více budou prospívat a odmění se vám mnohem víc, než že budou příjemně zdobit váš domov.

Zdroj: Hunker, RD

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]