Jak si vybavit ložnici

Fotografie: Depositphotos

Pokud trpíte nespavostí, obtížně usínáte, v noci se budíte, nebo jste ráno unavení a nejste schopni vstát z postele, i když jste spali dostatek hodin, zkuste upravit vybavení ložnice. Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů včetně prostředí, ve kterém spíme. Nepodceňte ani detaily, jako je polštář nebo barva stěn a textilu.

Žádná televize, pracovní a cvičební pomůcky

Pokud nebydlíte v garsonce, kde jinou možnost ani nemáte, nedávejte si do ložnice elektroniku a mobil nahraďte budíkem. Facebook před spaním vyměňte za knížku. Do ložnice nepatří ani velké množství nábytku, dekorací, sportovní náčiní, šicí stroj, žehlicí prkno či psací stůl. Zbytečně vás tu rozptylují. V případě, že máte problémy s usínáním, zkuste navyknout své tělo v posteli pouze na spaní.

Kvalitní postel, lamely i matrace

Důležitá je kvalitní postel z masivu, rošt a matrace. Tu si vyzkoušejte, aby vám vyhovovala tvrdostí, materiálem i rozměrem. Proleželé matrace vyhoďte nebo aspoň otočte. Zkontrolujte konstrukci postele a vyměňte polámané lamely, jinak se v noci dobře nevyspíte. Na kvalitní lůžkoviny, polštář i přikrývku zvolte správný rozměr povlečení a na matraci vhodnou velikost prostěradla. Vsadit můžete i na francouzské povlečení, které nádherně vypadá a postel vypadá pěkně i ustlaná.

Barvy v ložnici

Ložnice nám má dopřát dostatek spánku a odpočinku. Proto musí působit už na první dojem příjemně. Velkou roli hrají barvy, které naší ložnici dominují. Vyvarujte se výrazných, ale i ponurých a tmavých barev, které ložnici opticky zmenšují. Můžete vsadit na jemnou lososovou, meruňkovou, světle modrou, světle zelenou i jemnou fialovou, která pomáhá s usínáním. Pokud se vám špatně vstává, vsaďte na jemnou žlutou, která dodá energii. Bílé stěny můžete rozzářit barevnými doplňky.

Barevné povlečení a polštářků

Popusťte svou fantazii v barvách povlečení. Vyvarujte se černé barvě a příliš tmavým odstínům. Můžete zvolit pestrobarevné povlečení s květinami, geometrickými i abstraktními obrazci. Vše, co vám udělá radost a působí na vás příjemně, je povoleno. Celkový útulný dojem zkuste doladit barevnými polštářky. Povlečení i prostěradlo také pravidelně měňte, ideálně jednou týdně a nejdéle po 14 dnech. Pokud se rádi s partnerem zachumláte pod velkou francouzskou deku, noc strávenou pod společnou přikrývkou vám zpříjemní kvalitní francouzské povlečení.

Kvalitní povlečení a polštář pod hlavou

Pokud se vám špatně usíná a ráno máte pokaždé ztuhlý krk či bolavou krční páteř, potřebujete nový polštář. Zkuste ten anatomický, který vám bezpečně podepře hlavu a krk a tím uleví svalům i páteři. U polštáře je důležitá i výška. Pokud rádi spíte na břiše, musí být co nejnižší. Pro spaní na boku je lepší vyšší a pro spaní na zádech středně vysoký polštář. Klidně zvolte francouzské povlečení místo klasického. Udělejte si z ložnice to relaxační místo a oázu klidu, kde se vám bude skvěle spát.