Před tankováním pohonných hmot je vhodné si zkontrolovat hodinky. Peníze se šetří ráno a v noci

Fotografie: Depositphotos

V poslední době ceny za pohonné hmoty střídavě klesají a rostou. Existuje spousta triků a tipů, jak na nich ušetřit. Jedním z nich může být také doba, kdy pohonné hmoty tankujete.

Tankování pohonných hmot do nádrže auta se nevyhnete, pokud nemáte auto poháněné elektrickou energií nebo plynem. V opačném případě jste závislí na ceně benzínu nebo nafty, kterou dodavatel určí. Nejúspornějším řešením, jak spotřebu paliva snížit, je používat auto k přepravě minimálně a kratší vzdálenosti ujít pěšky. Kolik ale za pohonné hmoty ve skutečnosti utratíte, může ovlivnit i doba, kdy naftu nebo benzín do nádrže auta tankujete.

Proč tankovat ráno nebo pozdě večer

Je vhodné tankovat pohonné hmoty do nádrže auta pouze v těchto časových intervalech z důvodu nižší teploty. Pohonné hmoty jsou skladovány ve velkých nádržích v suterénu, kde nejsou úplně chráněny před teplotními rozdíly. Příliš nízká nebo naopak vysoká teplota pak mohou ovlivnit, jaké množství pohonných hmot vám za stejný čas proteče do nádrže vašeho vozu, a to přímo úměrně ovlivní výslednou cenu.

Jak teplota ovlivňuje pohonné hmoty

Pokud je teplota působící na palivové hmoty chladnější, ochladí se tím ve výsledku i samotné palivo. Studené palivo je hustší. Za stejný čas vám tankovací pistolí proteče větší množství paliva, než když je palivo zahřáté. V teplém stavu jsou pohonné hmoty těkavější a rychleji se vypařují. Pokud chcete při tankování ušetřit, měli byste se zaměřit na dobu, kdy pohonné hmoty čerpáte.

Kdy je vhodné pohonné hmoty doplňovat

Většina řidičů doplňuje pohonné hmoty do nádrže auta až ve chvíli, kdy se rozsvítí varovná kontrolka. Doporučuje se takto štěstí nepokoušet a pohonné hmoty tankovat do nádrže mnohem dřív. Dočerpat byste měli nejpozději ve chvíli, kdy hladina benzínu nebo nafty klesne pod čtvrtinu. Vlivem častého ježdění s téměř prázdnou nádrží může dojít k poškození palivového čerpadla a ucpání vstřikovačů.

tankovací pistole
Fotografie: Pixabay

Další tipy, jak ušetřit za pohonné hmoty

Spotřebu pohonných hmot výrazně ovlivní také způsob a styl vaší jízdy. Vyhněte se proto jízdě ve špičce, kdy spíš stojíte, než jedete. Palivo se tak spotřebovává mnohem rychleji. Množství spotřebovaného paliva můžete ušetřit také tím, že si dopředu naplánujete trasu cesty. Místo toho, abyste po cestě za vytyčeným cílem bloudili, můžete zvolit cestu co nejkratší nebo nejrychlejší.

Dalším faktorem, který ovlivňuje množství a rychlost spotřebovávání paliva, je používání klimatizace. Pokud je to možné, otevřete raději okna nebo používání oken a klimatizace střídejte. Přetížený kufr může zvýšit spotřebu paliva až o 10 %. Účinným způsobem, jak ušetřit za pohonné hmoty, je jezdit mírnou rychlostí a udržovat motor v perfektním stavu, pravidelně měnit olej a jezdit se správně nahuštěnými pneumatikami.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]