Ohřívání vody v rychlovarné konvici je extrémní zátěží pro rodinný rozpočet. Roční útrata vychází na smutnou sumu peněz

Fotografie: Depositphotos

Energie neustále zdražují a mnoho lidí se zajímá o způsoby, jak snížit jejich spotřebu. Zjistěte, jak je na tom se spotřebou elektrická konvice, kterou většina domácností běžně používá.

Rychlovarná konvice se zdá jako poměrně úsporný a hlavně pohodlný způsob, jak ohřát vodu pro přípravu kávy nebo čaje. Při vysokém růstu cen energií a faktu, že elektřina zdražuje rychleji než plyn, se může ukázat, že se vyplatí vrátit se ke starému způsobu ohřívání vody. Tedy v hrnci na plynovém sporáku.

Ceny se u jednotlivých dodavatelů liší

Pro výpočet spotřeby varné konvice je potřeba znát její příkon. Poté si můžete odvodit cenu, kterou zaplatíte za ohřátí jednoho litru vody. Konvice s příkonem 2 000 W spotřebuje za hodinu provozu 2 kWh energie. Ohřát litr vody trvá přibližně 2 minuty. Z toho můžete spočítat, že na ohřev jednoho litru vody spotřebujete 0,0666 kWh. Pak jen stačí toto číslo vynásobit vaší sazbou za 1 kWh.

Ceny elektřiny momentálně letí vzhůru a u jednotlivých dodavatelů energií se také velmi liší. Pohybují se v rozpětí 6–12 Kč za kWh. Vezmeme-li průměr, tedy 9 Kč za kWh, pak vás ohřátí litru vody vyjde na 0,6 Kč. Pokud tedy konvici zapnete desetkrát za den, může vás provoz konvice vyjít na 6 Kč denně, což je 2 190 Kč ročně.

Ohřev na plynovém sporáku vyjde levněji

Ve výpočtu není zohledněné zastropování cen energií, které se od ledna plánuje na 6 Kč za kWh. Pokud pátráte, kde byste na energiích ušetřili a máte doma plynový sporák, potom ušetříte, když budete vodu vařit na něm. Průměrná cena plynu u velkých dodavatelů je zatím 3–5 Kč za kWh. Ohřev na plynovém sporáku se tak může ukázat až 3krát levnější.

Fotografie: Freepik

Jedná se o modelový případ. Do přesné ceny vstupuje řada proměnných, jako je počáteční teplota vody v konvici a také účinnost spotřebiče. Záleží, jaké má tepelné ztráty při provozu, což se může u jednotlivých výrobků lišit. Stejně tak při ohřevu na plynovém sporáku spotřebujete méně energie, pokud na hrnec umístíte poklici, než když budete vodu vařit bez ní.

Kromě plynového sporáku by se oproti varné konvici měl vyplatit i ohřev na indukční desce. Ta je sice také elektrická, ale oproti běžnému elektrickému sporáku spotřebuje o 30–50 % energie méně. Pokud nemáte jinou alternativu, ohřívejte v konvici vždy jen takové množství vody, které ihned spotřebujete, můžete tak výrazně ušetřit oproti situaci, kdy několikrát zbytečně převařujete větší množství vody.

Zdroj: MPO, Ecocostsavings, Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]