Chybovat je možné i při vkládání prášku do pračky. Špatné umístění zkracuje její životnost

Fotografie: Depositphotos

Principy používání pračky zná každý, ale správným používáním pračky můžete prodloužit její životnost. Této chyby jste se možná nevědomky dopouštěli.

Pračka je bezesporu jedno z nejdůležitějších zařízení, bez kterého si snad nikdo neumí představit svůj život. Díky ní je hromada špinavého oblečení během chvilky opět čistá a vás to nestojí téměř žádnou práci. Pokud však pračku používáte jinak, než je výrobcem doporučeno, můžete tím razantně zkrátit její životnost. Pračku používejte vždy tak, jak to v návodu výrobce popsal, pravidelně ji čistěte a udržujte. Důležité je dávat prací prášek vždy na to správné místo.

Pokyny uvedené v návodu použití

Správné dávkování a umisťování pracího prášku ovlivňuje nejen fungování vaší pračky, ale také může mít přímý vliv na vaše prádlo. Během pracího cyklu se prášek nemusí zcela rozpustit a vaše oblečení během praní poškodí. V návodu se setkáte s pokynem umisťovat prací prášek výhradně do zásobníku pračky. Někteří lidé ho ze strachu, že se ucpou hadičky pračky, nebo se prášek rozpustí dříve, než dorazí k prádlu, sypou přímo do bubnu ke špinavému oblečení.

Vytváření těchto strachů je zcela zbytečné. Zásobníky uvnitř pračky jsou speciálně navrženy tak, aby se přizpůsobily jakémukoliv používanému pracímu prostředku. Nezáleží na tom, jestli pro praní prádla používáte prací prášek nebo prací gel. Pračka si poradí s obojím. Pravidelným čištěním vnitřního oběhu pračky se nemůže stát, že by vám prací prášek pračku ucpal.

Fotografie: Depositphotos

Může se dávat prací prášek do bubnu pračky?

Přestože se na první pohled zdá, že tento způsob dávkování pracího prášku je mnohem účinnější, protože je okamžitě v kontaktu se špinavým prádlem a může tak nečistoty ihned rozpouštět, opak je bohužel pravdou. Pračky fungují tak, že voda do nádržky přitéká pod velkým tlakem, aby prací prášek rozpustila a napěnila, čímž zvyšuje jeho účinnost. Prací prášek v bubnu se rozpouští mnohem déle než v zásobníku.

Druhou nevýhodou je skutečnost, že pokud se prací prášek během praní úplně nerozpustí, jeho částečky ulpí na vašem prádle. Prací prášek na oblečení zanechává nehezké skvrny, kterých se pak budete jen těžko zbavovat. Abyste ochránili své oblečení, držte se vždy pokynů v návodu pro vaše zařízení.

Během praní nepřidávejte další prášek

Jakmile ze zásobníku zmizí všechen nasypaný prací prášek, mají někteří lidé tendenci dosypávat další množství, aby bylo prádlo důkladně vyprané. Pokud je zásobník na prací prostředek prázdný, znamená to, že pračka již všechen použila a rozpustila. Přidáním dalšího pračku můžete zapříčinit opravdové ucpání pračky, protože ho do konce pracího cyklu pračka nestihne zcela využít a rozpustit.

Zdroj: AllTime

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]