Citron, zubní pasta a jedlá soda: Trojice čističů pračky, která nahradí chemii z obchodu

Fotografie: BydlímeÚtulně

Ačkoli nás pračka pravidelně zásobuje čistým prádlem, na její očistu velká skupina lidí stále zapomíná. Nemusíte přitom kupovat ani žádnou zvláštní chemii.

Vypadá to sice trochu děsivě, s trochou šikovnosti však čištění pračky nemusí být vůbec namáhavá činnost. Při běžném postupu do ní stačí nalít správný prostředek a poté zvolit příslušný program. Asi za dvě hodiny pak bude naprosto čistá i osvěžená. Existují ale i případy, kdy nechcete utrácet za zbytečnou (a ne vždy bezpečnou) chemii, současně však toužíte po stejném výsledku. Pak se vám bude hodit zcela přirozená metoda. Jak na to?

Domácí čištění pračky a bubnu

V případě použití tohoto návodu si můžete být zcela jisti, že vnitřek pračky projde kompletní dezinfekcí i celkovým osvěžením. Díky použitým surovinám dojde také k odstranění vodního kamene i ochraně před jeho opětovným usazením. Všechny složky navíc najdete v běžném obchodě jen za pár korun.

Citron a zubní pasta

Překrojte citron na polovinu a vložte ho do bubnu. To samé proveďte s vymačkanou zubní pastou – ano, zní to dost prapodivně. Hodně nečistot se během praní zachytává pod gumami těsnění, které jsou velmi nepřístupné. Sem nasypte trochu jedlé sody, pro lepší výsledek přilijte kapku octa. Poté už stačí nastavit program s vysokou teplotou, tedy nejméně 60 stupňů, a pračku normálně zapnout.

V jednom programu se tak zbavíte nepříjemných zápachů a hlavně jejich příčin. Současně dojde k odstranění nečistot z filtru i vodních usazenin. Ty umí být hlavně dlouhodobě zvlášť nepříjemné, protože dochází k rychlejšímu opotřebení všech mechanických součástek pračky. Což logicky znamená větší poruchovost, tudíž i větší riziko nutnosti návštěvy instalatéra.

Čištění pouze octem

Zmíněný ocet se dá na čištění pračky použít i samostatně, stejně jako pouze jedlá soda. Kromě efektivity v eliminaci zápachů vás také zbaví vodního kamene. K zákroku vám postačí jen asi 300–400 ml octa, který nalijte do prázdného bubnu. Pak pusťte nejdelší možný prací program na nejvyšší možnou teplotu. Jakmile je hotovo, vytřete zbytky uvolněných nečistot houbičkou. Vše pak ještě přetřete hadříkem s čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Jen s jedlou sodou

Tento snadno dostupný prášek dokáže být alfou a omegou prakticky jakéhokoli domácího úklidu. Postup u pračky je podobný jako s octem. Do bubnu nasypejte 2 balení jedlé sody a spusťte čisticí program. Jedním tahem tak dojde k vyčistění jak bubnu, tak i dalších útrob vaší pračky. Při opravdu silném zanesení je nejlepší kombinace obou složek. Jen se nelekněte pěnění, jde o přirozenou chemickou reakci.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]