Jak správně zalévat pokojové rostliny, aby dlouho vydržely. Vyvarujte se zbytečných chyb

Fotografie: Freepik

Zdálo by se, že není nic jednoduššího než zalévat rostliny v květináčích. Bohužel se ukázalo, že většina rostlin umírá kvůli přelití nebo přesušení. Přitom se stačí řídit několika základními pravidly.

Správné péče o rostliny v květináčích a jejich zalévání je rozhodující pro jejich život nebo smrt. Každý druh má samozřejmě své vlastní potřeby a požadavky na zalévání, ale existují obecná pravidla, která vám pomohou o květiny doma pečovat mnohem lépe než nyní. Seznamte se se základními tipy a pravidly, které by měl znát každý majitel pokojových rostlin.

Kdy je nejlepší zalévat rostliny?

Rostliny pěstované doma se nejlépe zalévají ráno (toto pravidlo platí také pro balkonové květiny, záhony i trávník). Proč jsou ranní hodiny nejvhodnější? Zavlažováním rostlin v časných ranních hodinách je nevystavujete teplotních šokům. Nejsou ještě zahřáté sluncem, což má velký vliv zejména v létě. Nedochází také ke ztrátě vody prostřednictvím odpařování, protože není takové horko.

Fotografie: Freepik

Rostlina v této době může absorbovat maximum vody, což je koneckonců vaším cílem. Je také třeba si uvědomit, že v zimě rostliny potřebují méně vody, ale jak teplota venku stoupá, jejich požadavky na vodu postupně rostou. Měli byste proto rostliny pravidelně kontrolovat a zalévat podle jejich potřeb, ale vždy ideálně ráno.

Myslete také na typ nádoby

Rostliny v plastových květináčích se zalévají méně často než v keramických nádobách. Proč? Vody se odpařuje porézním jílovitým způsobem. Ztráta vody se také sníží umístěním nádoby do pláště. V plastové nádobě se voda nemůže tak rychle odpařovat, a proto ji budou rostliny schopné absorbovat více a vy nebudete muset tolik zalévat. Je to dobrá zpráva pro všechny, kdo mají plastové květináče.

Vyvarujte se také zalévání často a málo. Je lepší květiny hojně zalévat, i když s mírou, a počkat, až půda mírně uschne. Díky tomu bude půda lépe okysličená. Chcete-li zkontrolovat stav země, jednoduše vložte prst do země do hloubky přibližně dvou centimetrů. Pokud je vlhký a zaseknutý v zemi, je to známka toho, že podklad je stále mokrý a rostlina má dostatek vláhy. V opačném případě ji musíte zalít.

Fotografie: Freepik

Na studenou vodu zapomeňte

Při zalévání rostlin nikdy nepoužívejte studenou vodu přímo z kohoutku. Pokojové rostliny potřebují teplou vodu. Nejlépe mezi 20 až 24 stupni Celsia. Měli bychom také pamatovat na to, abychom vodu nevylévali příliš silným proudem. Měla by se do půdy vsakovat postupně. Jedině tak poznáte, kolik ji rostlina skutečně potřebuje a předejdete tak riziku, že ji přelijete.

Myslet byste měli také na tvrdost vody. Většina rostlin netoleruje dobře zalévání vodou z vodovodu, protože je tvrdá a obsahuje uhličitan vápenatý. Čím kyselejší substrát květiny vyžadují, tím horší to pro ně je. Způsob, jak změkčit vodu, je uvařit ji. Díky tomu se vápník uvolní, nebo když voda není příliš tvrdá, jednoduše ji nalijte do ploché nádoby a nechte ji asi den nebo dokonce přes noc. Voda může být změkčena také průchodem nakyslou rašelinou (lze ji koupit v obchodě).

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]