Jak vybrat domácí vodárnu?

Fotografie: RedEd

Odpověď na otázku, jak dostat vodu ze studny do objektu, pravděpodobně tušíte. Zařízení, bez kterého se neobejdete, se nazývá domácí vodárna. Jedná se o systém čerpadla a dalšího nezbytného příslušenství – ale jak vybrat ten správný typ? Potřebné informace najdete v tomto článku, nabídku špičkových domácích vodáren pak na RedEd.cz.

Povrchová, nebo ponorná vodárna?

Prvním krokem je volba mezi povrchovou a ponornou variantou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Povrchové vodárny fungují na bázi tzv. samonasávacích čerpadel. Jedná se o zařízení, která nasávají vodu ze studny či nádrže a transportují ji do objektu. Volba čerpadla musí jít ruku v ruce s typem instalace – konkrétně samonasávací čerpadlo lze zkombinovat s tlakovou nádobou, ale také mít podobu kompaktní automatické vodárny. Omezení samonasávacího čerpadla tkví v poměrně malé hloubce nasávání. Limit obvykle činí kolem 8 metrů. Vodu z hlubší studny je proto vhodné čerpat ponorným čerpadlem. Stejné pravidlo platí v případě vzdálenějšího zdroje vody, kdy se hloubka nasávání blíží k maximu.

S ohledem na výše uvedené není překvapivé, že velká část domácností využívá k zásobování objektu vodou ponorná čerpadla. Výběr specifického typu se řídí způsobem instalace. Dobrou volbou jsou vodárenské sety – sady obsahující kompletní soubor všech komponentů, které jsou zapotřebí k zapojení. Jmenovitě jsou to odstředivá čerpadla opatřená tlakovým spínačem, nebo frekvenčním měničem. Další možností jsou automatické ponorné vodárny.

Fotografie: RedEd

Konstrukce vodárny

Zcela zásadním kritériem, na které byste měli brát při výběru vodárny zřetel, je typ konstrukce a způsob ovládání.

V zásadě se nabízí tři základní kategorie: vodárny s tlakovou nádobou, vodárny s průtokovým spínačem a domácí vodní automaty.

Oblíbené vodárny s tlakovou nádobou nabízí snadnou opravitelnost, ale zabírají poměrně dost prostoru (zejména objemnější nádoby).

Vodárny s průtokovým spínačem (presscontrolem) jsou kompaktnější. Větší komfort (a konstantní tlak vody v jakékoliv situaci )však nabízí vodárny s frekvenčním měničem. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Zdaleka nejpohodlnější – a v současné době i nejoblíbenější – jsou ovšem domácí vodní automaty. Menší rozměry dovolují instalaci do např. kuchyňské linky. Díky nízké hlučnosti zařízení v domácnosti nijak neobtěžuje.

Další užitečné informace ohledně výběru domácí vodárny najdete na www.RedEd.cz– čerpací technika.