Jak vybrat ta nejvhodnější kamna pro svou chalupu?

Chcete si zimní víkendy zpestřit pobytem na své chalupě? V tom případě byste měli zapřemýšlet nad tím, jaký zdroj tepla si pořídíte. Oblíbeným řešením jsou krbová kamna, která splňují obvyklé nároky na vzhled i funkčnost. Podle čeho je vybírat?

Co chtít od kamen na chalupu?

Pokud chcete svou chalupu využívat i s příchodem zimy, kvalitní krbová kamna vám to umožní. Je ale potřeba vybrat taková kamna, která se rychle zahřejí a dobře akumulují teplo, takže ho ještě dlouho po vyhasnutí sálají do místnosti. Na výběr máte hned ze tří variant – plechových, litinových nebo kachlových kamen.

Plechová kamna – cenově dostupná alternativa

K cenově dostupnému řešení patří plechová kamna, která se ale hodí spíše jako doplňkový zdroj tepla. Jejich nepopiratelnou předností je rychlé zahřátí, na druhou stranu ale nedokážou teplo příliš dobře akumulovat. Bez pravidelného přikládání se tak ráno probudíte do nepříjemné zimy. Pokud se přesto rozhodnete pro plechová kamna, zvolte dvouplášťovou variantu.

Kachlová kamna – ta pravá chalupářská atmosféra

Jestliže si na své chalupě chcete připadat jako u babičky, stylová kachlová kamna navodí tu správnou atmosféru. I z ekonomického hlediska jsou dobrou volbou – mají dlouhou životnost a vysokou účinnost spalování, což znamená, že přiložit do nich zpravidla stačí jen dvakrát denně. Roztápění sice chvíli trvá, ale vynahradí vám to dlouhá doba, po kterou kamna sálají teplo. Objevíte mezi nimi i taková, na kterých uvaříte oběd nebo v nich dokonce upečete buchty. Chladné dny vám zpříjemní kachlová kamna s vyhřívanou lavicí nebo místem k ležení.

Litinová kamna – to nejlepší z obou předchozích variant

Litinová kamna v sobě spojují to nejlepší z obou výše zmíněných variant. Stejně jako plechová kamna se rychle rozehřejí, díky skvělé akumulační schopnosti z nich ale teplo sálá ještě dlouho po vyhasnutí. Potěší vás také vysoká účinnost spalování, a to hned dvakrát – nejen že ušetříte za otop, ale v noci nebudete muset každou chvíli vstávat a přikládat. Pokud si chcete pobyt užít se vším všudy, pořiďte si k litinovým kamnům plotýnku, na které uvaříte poctivou chalupářskou baštu.

Co ještě při výběru kamen zohlednit?

  • Čím v kamnech topit? Nejčastěji se setkáte s kamny na dřevo, dřevěné brikety nebo pelety. Právě poslední zmiňovaná možnost je čím dál oblíbenější, jelikož kamna na pelety vás zbaví většiny starostí s přikládáním a udržováním ohně. Často disponují zásobníkem a lze na nich nastavit požadovanou teplotu a čas, kdy chcete v místnosti zatopit.
  • Jak velký prostor kamna vytopí? O tom rozhoduje jejich výkon. Uvádí se, že 1 kW výkonu vyhřeje cca 20 m³ v případě, že se jedná o starší, špatně zaizolovaný objekt. V dobře zaizolované stavbě, vyhřeje 1 kW až 40 m³.
  • Chcete vytápět více místností? V tom případě zvolte kamna s výměníkem. Výhodou je, že na ně můžete napojit také radiátory nebo ohřev teplé vody.

Vyberte si z krbových kamen na Heurece – porovnejte mezi sebou nabídky všech e-shopů, přihlédněte k uživatelským recenzím a pak už si jen užívejte tu pravou zimní idylku v příjemně vytopené chalupě. Další užitečné uživatelské recenze na kachle najdete i na Heureka.sk.