
Ručníky a osušky časem ztrácí své vlastnosti a stanou se drsnými a nepříjemnými. Existují způsoby, jak textilní vlákna změkčit a hebkost ručníků obnovit.
Triky na změkčení ručníků a také na zlepšení jejich vzhledu měly už naše babičky. A to tenkrát neexistovaly žádné aviváže a textil nebyl zdaleka tak jemný jako dnes. To, co vám nejvíc hebkost ručníků ničí, je aviváž. Věřte tomu nebo ne, nejlépe se však přesvědčíte, když si to sami vyzkoušíte. Vysaďte avivážní prostředek na nějaký čas. A když chcete mít prádlo voňavé, tak místo aviváže použijte pár kapek esenciálního oleje.
Ručníky změkčí jedlá soda
S aviváží je to tak: V automatické pračce se nevymáchá z prádla dokonale; její částečky ulpí ve smyčkách froté ručníků a osušek. A tím tyto textilie ztrácí jak svou savost, tak i hebkost, píše web Aktuálně. Jestliže už máte ručníky a osušky drsné a nevzhledné, vypadá to, že častým praním ztratily svou strukturu. Můžete se však pokusit o obnovu, a to jedlou sodou.
Není nutné kupovat žádné chemické přípravky, které často dráždí pokožku. A navíc stejně jako aviváž mohou být spíš k neprospěchu celé věci. Rozmíchejte ve sklenici vody asi tři polévkové lžíce jedlé sody a vylijte do pračky s ručníky. Někdo také radí, abyste jedlou sodu smíchali přímo s pracím prostředkem. Výsledný efekt by měl být v obou případech stejný.
Při praní povlečení a prostěradla je třeba zvolit vhodnou teplotu. Lze tak ochránit i textil a své zdraví
Vhodný je i ocet či kyselina citronová
Před praním můžete ručníky namočit do roztoku vody, citronové šťávy a několika polévkových lžic octa. Ten textilie změkčí a osvěží jejich barvu. Kyselá lázeň zároveň zahubí veškeré bakterie, tudíž budou ručníky i vydezinfikovány. Pak je teprve vložte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklí. Je jasné, že pokud budete chtít ručníky a osušky v kyselé lázni vymáchat, určitě se vám to nebude chtít dělat ručně.
Hoďte je klidně do pračky, programátor nastavte na poslední máchání se ždímáním, přidejte uvedené ingredience a pračku zapněte. V průběhu máchání můžete spotřebič na chvíli i zastavit, aby prádlo bylo v lázni delší dobu. A nemějte obavy, že by z prádla byl ocet cítit. Po následném vyprání a máchání kyselý odér zcela zmizí, uvádí web KobietaInteria.
A ještě tip na závěr
Když perete ručníky a osušky, nastavte pračku na vyšší teplotu. Praní na 30 °C není u tohoto druhu prádla dostatečné. Uvědomte si, co všechno v ručnících zůstává: pot, mastnota z kůže, zbytky kůže, kosmetické přípravky, opalovací krémy a mléka aj. Na to nemůže nízká teplota stačit. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak zajistit, abyste neměli ručníky a osušky zapáchající, ale příjemně voňavé.
Zdroje: KobietaInteria, Aktuálně
Napište komentář